13 omylů při hubnutí. Vyhněte se jim a kila budou dole raz dva!

Nevíte, jak zhubnout a svou váhu si dlouhodobě udržet

Některé chyby při hubnutí mohou být nenápadné, ale mohou Vám pěkně zkomplikovat život.

Zdá se Vám, že všechno děláte správně, ale kila pořád nejdou dolů? 

Rozhodli jste se teprve začít, ale máte strach, že něco uděláte špatně?

Seznamte se s 13 nejčastějšími přešlapy, které Vašim snahám o štíhlejší postavu mohou bránit. 

1. Příliš se soustředíte na jeden typ cvičení

Chybou při hubnutí může být nerovnováha mezi kardio cvičením a posilováním.
zdroj: pexels.com

Vaši hmotnost můžete regulovat pomocí cvičení. Pohyb je pro člověka jednoduše přirozený a nemáme-li ho dostatek, tělo si nevyužitou energii schovává na později, a to v podobě nadbytečných kil. 

Rovnováha je důležitá. Extrémy nejsou žádoucí. Platí to i u cvičení, kdy je dobré zahrnout do svého pohybu jak kardio cvičení, tak posilování

Podle Ericy Suter, certifikované specialistky na sílu a kondici, je nejvhodnější věnovat dva nebo tři dny v týdnu silovému tréninku a v dalších dnech se zaměřit na intenzivní kardio cviky. 

2. Cvičení se nestalo Vaší rutinou

Patříte spíš mezi rekreační návštěvníky posilovny? Pak asi nebude úbytek Vaší váhy nijak ohromující. 

Udělejte z občasného tréninku svou denní rutinu. Zavažte se, že se každý den budete věnovat nějakému pohybu. Můžete se projít, zaběhat si, posilovat nebo si s přáteli zahrát nějakou pohybovou hru. Ať už si vyberete cokoliv, zvykněte si, že teď bude pohyb součástí každého Vašeho dne. 

Ze začátku se možná budete muset do cvičení nutit, ale nakonec si zvyknete a budete se na každodenní rozproudění krve těšit. 

3. Jíte méně, ale ne zdravě

To, že omezíte velikost svých porcí nebo některé porce úplně vynecháte, Vám nezaručí, že zhubnete. Naopak se můžete setkat s kontraproduktivní reakcí svého těla – s přibíráním na váze. 

Tělo je velice chytrý mechanismus, který si pamatuje, když ho necháte hladovět. V okamžiku, kdy se vrátíte k původním stravovacím zvyklostem, aktivuje obranné schéma. Začne si přijímané živiny ukládat do svých zásob ve formě tuků, a to pro případ, že byste se znovu rozhodli hladovět.

Pokud by tělo hladovění neznalo, přijímanou potravu by spalovalo okamžitě a nemělo by tendenci, uchovávat si tuky na horší časy. 

Podpořte své hubnutí častějším jedením zeleniny, ovoce, bílkovin, semínek, pitím čajů na snižování váhy a dalšími potravinami, které jsou bohaté na vitamíny a další přínosné živiny, z kterých nepřiberete.

4. Očekáváte, že zhubnete ihned

Jak se říká, trpělivost přináší růže. Zázraky se nedějí přes noc. Pokud chcete opravdu odstranit přebytečná kila a svou váhu si udržet, je nutné, abyste byli trpěliví.

Vaše kila půjdou dolů, ale nevěřte nikomu, kdo Vám slibuje snížení váhy na počkání. Pokud Vám někdo radí, že zítra budete o pět kilo lehčí, když dnes vypijete tři litry vody, pravděpodobně lže. 

Druhá věc je, že každé tělo reaguje jinak. Vaší kamarádce se možná vyplatilo jíst celý týden jen banány, protože zhubla. Vám ale tato dieta žádné výsledky přinést nemusí. 

Zavedete-li do svého života pravidla zdravého životního stylu, zkuste je dodržovat aspoň 21 dní. Říká se, že si člověk za tuto dobu osvojí nový návyk a pak už je pro něj jeho dodržování hračka. 

Studie Evropské endokrinologické společnosti odhalila, že pokud chcete zhubnout a dlouhodobě si váhu udržet, může celý proces zvykání si na nový životní styl, trvat klidně i rok. Odhodlání a výdrž jsou proto klíčové

Pamatujte si, ani ty nejdražší doplňky stravy, náplasti na hubnutí a další, lidmi vymyšlené, dietní “urychlovače” nebudou fungovat bez zdravé stravy, pohybu a poctivého snažení. 

Mějte se sebou trpělivost. Výsledek stojí za to!

Pokud chcete přeci jen vyzkoušet doplněk stravy na hubnutí, zvolte takový, který funguje.

5. Jíte moc nebo málo proteinu

Podle výzkumu Center kontroly a prevencí nemocí by měly ženy denně přijmout 46 g bílkovin, zatímco muži 56 g

Pokud tělu nedodáváte potřebné množství bílkovin, začne strádat, protože nebude dostávat potřebné množství důležitých živin. Na druhou stranu, budete-li mít proteinu nadbytek, začne ho tělo přeměňovat v tuk, který uloží do svých zásob. 

Nedoporučuje se ani přílišná konzumace proteinových tyčinek a dalších, uměle vytvořených, doplňků, protože často mívají příliš vysoký obsah tuku a cukru.

Protein velmi napomáhá správné funkci těla, a proto bychom měli dbát na jeho dostatečné množství v našem organismu

Vyzkoušejte 3 druhy proteinových koktejlů na hubnutí

6. Mučíte se  

Nejeden dietář bere úsloví “žádná bolest, žádný zisk až příliš vážně. Pokud patříte mezi ně, na chvíli se zastavte a popřemýšlejte, jestli je cesta, kterou jste vydali, správná.

Pohyb ani dietní strava nemusí být utrpení. Naopak, chcete-li si vysněnou váhu udržet dlouhodobě, mělo by Vás dodržování správných návyků bavit.

V žádném případě se nemusíte trápit v posilovně! Zvolte si takový pohyb, který Vás baví, nabíjí a relaxujete při něm.

Nebaví Vás posilovna? Nevadí! Běžte si zaplavat. Místo používání výtahu choďte do schodů. Nejeďte zítra do práce autem ani autobusem, jděte pěšky. Projeďte se na kole nebo se projděte se svým psem. Každý pohyb se počítá!

Inspirujte se různými cviky na hubnutí a vyberte si takový, který Vás bude bavit.

Nemučte se ani během jídla. Pokud máte rádi sladkou kávu, dopřejte si ji. Oslaďte ji ale sladidlem namísto cukru. Sladkou limonádu zase můžete vyměnit za chutný a osvěžující čaj s citronem a místo čokolády si dopřát banán nebo jahody. 

Vše, co Vám neprospívá, se dá nahradit zdravějšími formami. Je to jen o zvyku. A věřte, že pokud náročnější začátek ustojíte, budete se cítit sebevědoměji a více energicky, protože budete vědět, že jste překonali sami sebe. 

7. Zapomínáte odpočívat

Jednou z chyb při hubnutí je nedostatek odpočinku, vedoucí k psychické nepohodě.
zdroj: pexels.com

Pokud budete dělat něco až na doraz, zaručeně se nakonec vyčerpáte. Stav vyhoření Vás znechutí a Vy už neuvidíte smysl v dalším pohybu nebo zdravém stravování. 

Zdravé snižování váhy s dlouhodobým efektem spočívá nejen v pohybu a správném jídle. Chybou při hubnutí může být také ignorování svého psychického stavu. Být psychicky v pohodě, je jedna z velmi důležitých součástí celého procesu zbavování se nadbytečných kil. 

Dostat dolů nějaká ta kila Vám možná přijde složité, ale nemusí to tak být. Pokud se ztišíte a zaměříte se na sebe, s naprostou přirozeností a úplně sami pochopíte, co Vaše tělo potřebuje

Tělo si umí říct, kdy má dost a pokud ho budete ignorovat, může se dostat do stresu, který hubnutí zastaví. 

8. Až příliš tvrdě si odpíráte “zakázané ovoce”

Poctivě dodržujete dietní zásady, cvičíte, daří se Vám hubnout. Přesto občas dostanete chuť na slaďoučký muffin, který jste si zakázali, ale chuť na něj Vás nepřešla. Naopak, pořád se zvětšuje. 

Jde o to, že “zakázané ovoce” chutná nejvíce. Proto další dietní chybou je, když si dlouhodobě odpíráte něco, na co máte velkou chuť. Jednoho dne to totiž nevydržíte a místo jednoho muffinu jich najednou sníte dvacet. 

Dovolte si občas malý hřích. Dopřejte si něco dobrého a odměňte se za tvrdou práci, kterou na sobě odvádíte.  

Připravte si chutné moučníky, které jsou sladké a přesto dietní.

9. Málo spíte

Podle studie, kterou zveřejnil nejcitovanější obecný časopis interního lékařství, Annals of Internal Medicine, spánek výrazně ovlivňuje schopnost organismu spalovat tuky.  

Dospělý člověk by měl spát 7-9 hodin denně. Bylo prokázáno, že nedostatek spánku vede k oslabení imunitního a nervového systému a má vliv na procesy, ovlivňující snižování váhy. 

Lidé, kteří málo spí, pociťují větší chuť na nezdravá jídla a mají častěji hlad. 

Zjistěte více o tom, proč je důležité dostatečně spát, aby Vaše tělo spalovalo tuky. Možná budete překvapeni, jak velký vliv má spánek na náš organismus. 

10. Ignorujete pocit hladu

Patříte mezi ty, kteří skoro nic nejedí a přesto se jim zdá, že přibírají? Opravdu můžete přibrat jen tím, že dýcháte? Pravděpodobně ne. 

Všeobecně je doporučováno nemít hlad. A proč? Přečtěte si znovu bod 3, kde je podrobně vysvětlen proces, při kterém si tělo ukládá tuky do svých zásob. 

Hladovění je kontraproduktivní. Ze začátku hubnete, ale následně přiberete ještě víc. 

Každé tělo je jiné, a porce, která nasytí velkého muže, je pro drobnější ženu už příliš. Proto poslouchejte své tělo a jezte do polosyta. Jezte pomalu, soustřeďte se a přestaňte jíst v okamžiku, kdy cítíte, že už jste svůj hlad uspokojili. 

Během jídla se také nedoporučuje pít. Tekutiny ošálí žaludek. Budete se cítit sytí, i když to nebude pravda. Po chvíli, až tělo tekutiny vstřebá, začnete mít znovu hlad a možná ještě větší. Proto se dostatečně najezte a napijte se až pak.

Existuje spousta návodů, co nejíst při hubnutí a naopak, co si dopřát můžete. Hladovění není nutné!

11. Slepě kopírujete dietu někoho jiného

Někdo chce rychle zhubnout přes břicho, jiný chce zúžit svá stehna. Diety se různí stejně tak, jako lidé a jejich požadavky. Co funguje u Vašeho známého, nemusí fungovat u Vás.

Nebezpečí spočívá ve frustraci, kterou můžete pocítit v okamžiku, kdy dieta, která splnila očekávání u někoho jiného, nepomáhá Vám.

Pokud nevíte jak začít, nebo se Vám zdá, že žádná dieta nefunguje, můžete vyhledat výživového poradce, který s Vámi probere chyby při hubnutí, kterých jste se dopouštěli, vytvoří jídelníček na hubnutí dle Vašich potřeb a odborně Vám poradí, co přesně potřebuje Vaše tělo. 

Vytvořte si svůj osobní dietní plán.Vyzkoušejte, jaký typ stravování a pohybu je vhodný pro Vás a najděte si vlastní cestu jak zhubnout.

12. Cvičíte, abyste mohli jíst 

Jídlo je Vaší motivací ke cvičení? To asi nebude ten správný přístup. 

Odborná studie prokázala, že pokud cvičíte jen proto, abyste mohli sníst, co je Vám libo, sníte mnohem víc kalorií, než byste ve skutečnosti měli. Pokud jíte zdravě a k tomu se pohybujete, uchováte si v těle potřebné živiny a spálíte kalorie, které jsou nadbytečné. 

Zkuste si ke cvičení najít jinou motivaci. Choďte do tělocvičny se svým kamarádem, se kterým se budete vzájemně povzbuzovat nebo si nějaké cvičební pomůcky pořiďte domů. 

13. Zaměřujete se jen na čísla 

Chybou při hubnutí je neustálé vážení a přeměřování.
zdroj: pexels.com

Vážíte se téměř po každém jídle? Neustále sledujete, jak se čísla na váze pohybují nahoru a dolů a s každou menší změnou se víc stresujete?

Netrapte se zbytečně. Váha nemá zdaleka takový význam, jaký jí lidé přisuzují. Váha člověka je odvozena od mnoha parametrů, jako je například voda v těle nebo množství svalové hmoty. 

Daleko důležitější je, zaměřit se na svůj vnitřní pocit. Na to, jak se cítíte a jestli Vaše tělo sílí nebo naopak chřadne. 

Orientačně se vážit samozřejmě můžete, ale dejte si pozor, abyste ze své váhy neudělali modlu. 

Přešlapů, kterých se můžete, při snižování váhy, dopustit, je mnohem víc. To ale neznamená, že se jich nemůžete vyvarovat.

Buďte otevření zkušenostem druhých a radám čemu se vyhnout při hubnutí, ale nikdy nezapomínejte na svůj vlastní rozum. Poslouchejte své tělo a dělejte to, co prospívá Vám. Hlavní je, cítit se dobře. 

Pokud se už nějaké chyby dopustíte, nic si nevyčítejte. Vždy máme tolik šancí, kolik si jich dáme!

Tak směle do toho!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X