Jídelníček na hubnutí za 2 minuty. To vše ZDARMA! Získejte ještě dnes.
Vodí nás za nos?

Dietní limonády pomáhají hubnout, tvrdí studie sponzorovaná Coca-Colou

  • Studie z listopadu ukázala, že dietní limonády jsou na hubnutí lepší než obyčejná voda
  • Nyní to vypadá, že byla sponzorována korporacemi jako Coca-Cola a PepsiCo
plechovka

Nejdiskutovanější událostí posledních dní je studie (1), která byla publikována v listopadu v International Journal of Obesity. Studie, vedená profesorem Bristolské univerzity Peterem Rogersem, vyzdvihuje pozitivní účinky dietních limonád.

Pokud bychom věřili závěrům studie, tak zjistíme, že konzumace limonád slazených umělými sladidly je lepší než obyčejné vody. To jde proti většině dosavadních poznatků, které naopak poukazují na to, že dietní limonády vedou spíše k přejídání, nikoliv k úbytku na váze.

Přečtěte si: Zvolit dietní limonádu? Studie říká, že se „dojíte“ nezdravým jídlem!

Zaplaceno Coca-Colou a Pepsi?

Studie se sice zaštiťuje výzkumným institutem ILSI Europe, ale nyní se objevily zajímavé informace o financování. Členy institutu jsou totiž i společnosti The Coca-Cola Company a PepsiCo International, tedy světově největší výrobci limonád.

Aby to bylo zajímavější, tak zástupci z obou společností zasedají v radě, ve které je i vedoucí práce profesor Rogers. Nemluvě o tom, že někteří ze spoluautorů studie získali odměnu okolo £750. Náhoda? Vypadá to přinejmenším podezřele, ale stále to není konec…

Pečlivě vybrané podklady

I přesto, že bylo nalezeno přes 5 500 publikovaných prací, tak samotné porovnání dietních limonád s vodou bylo založenou pouze na třech. Dvě studie neukázaly žádný statisticky významný rozdíl u hubnutí, pouze jediná studie ukázala, že pití dietních limonád může pomoci při hubnutí. Byla to studie sponzorovaná American Beverage Association (asociace amerických výrobců nápojů).

O tom, jak moc jsou výsledky takové studie „nezávislé“, si můžete udělat obrázek sami. I mezi odborníky se již objevily reakce, které považují výsledky za „úsměvný nevědecký nonsens“. Kritika míří i směrem k tomu, že byl vědecký výzkum sponzorován korporacemi.

Univerzita výsledky hájí

Zatímco se celý svět podivuje na tím, že by nápoje s umělými sladidly mohly pomáhat lidem hubnout, tak univerzita studii hájí. Mluvčí University of Bristol řekl, že výsledky výzkumu byly pečlivě prozkoumány i dalšími vědci. „Bylo to financováno řadou orgánů zahrnující NHS, Evropskou unii, a také ILSI Europe,“ dodává. Za výsledky práce univerzita stojí.

Kam dál?

Nenechte si utéct nic důležitého!
Přihlašte se k odběru našich novinek přímo do e-mailu a získejte řadu výhod:
  • Pravidelný přehled nejlepších článků
  • Tipy na stravování a cvičení
  • Maximálně 4 e-maily měsíčně!
* Váš e-mail nikomu poskytovat nebudeme.