Web Analytics

Anorektika

Jako anorektikum označujeme přípravek, který je určen k tlumení nadměrné chuti k jídlu. Pocit hladu je často velkou překážkou při dodržování dietního režimu, takže je žádoucí jej minimalizovat.

Ačkoliv se to může zdát jako velmi efektivní způsob hubnutí, je potřeba mít na paměti, že se jedná o poměrně krajní řešení. Některé léky jsou i životu nebezpečné. Přesto se však anorektika stala vyhledávaným zbožím, které se padělá a prodává bez předpisu.

Pouze lékařem na předpis

Anorektika jsou pouze na lékařský předpis! Je tedy nutné si uvědomit, že se nejedná o žádné „doplňky stravy“ apod., ale o skutečné léky, které mohou mít i vážné nežádoucí účinky. Proto se také předepisují pouze lidem, kteří trpí obezitou (BMI vyšší než 30), a jiné způsoby hubnutí nezabírají.

Užívání je podmíněno důkladným vyšetřením a také sledováním v průběhu léčby. Maximální doba užívání je 1 rok. I přes velkou účinnost nelze zaručit, že nedojde k relapsu.

Typy anorektik

Máme 2 základní podskupiny těchto léčiv:

  • Katecholaminergní anorektika
  • Serotoninergní anorektika

První skupina se vyznačuje přípravky, kde je obsažena účinná látka fentermin. Jedná se o strukturně i farmakologicky podobnou látku amfetaminu. Nejznámějším lékem, který toto syntetické stimulancium využívá, je Adipex Retard.

Více informací: Adipex Retard: Obávaná „zlatá vejce“

Druhá skupina využívá účinnou látku sibutramin, ten zvyšuje pocit sytosti a zlepšuje metabolické parametry. Dříve bylo možné ho najít pod názvy „Meridia“ či „Lindaxa“, ale od roku 2010 je pozastavena registrace v celé EU, kvůli špatným výsledkům studie SCOUT.

Nebezpečný prodej na Internetu

Mnoho lidí se snaží nahradit cvičení, změnu jídelníčku i diety právě tímto druhem léků. Bez odpovídající indikace však není možné je od lékaře získat. Proto se v posledních letech rozšířil „černý trh“ s anorektiky.

Inzeráty lze najít v diskuzích, na sociálních sítích i inzertních serverech. Často se jedná o nevyužité léčivo, které se majitelé snaží draze prodat místo jeho vrácení do lékárny. Mnoho z těchto prášků jsou však padělky pocházející ze zahraničí.

Podle odborníků je toto skutečný hazard se zdravím. Samoléčba bez řádného vyšetření může vést i ke smrti! Kvalitu takto kupovaných přípravků navíc není možné ověřit. O to hůře, pokud se daný lék již nesmí oficiálně vyrábět, pak se s největší pravděpodobností jedná o podvod, kde ovšem není známo složení.

Přečtěte si také: „Prášky na hubnutí mě málem zabily“ říká anorektička poté, co zhubla 25 kg