Web Analytics

Viscerální (vnitřní) tuk

 RizikaJak změřit viscerální tukHodnotyJak snížit viscerální tuk 

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak tuk je pro naše tělo ve správném podílu důležitý. Rozhodně však neexistuje pouze podkožní tuk, který nám dělá problémy v různých partiích. Méně známý je tzv. viscerální tuk, kterému se také říká „vnitřní tuk“.

Viscerální tuk se nachází uvnitř našeho těla, konkrétně v dutině břišní. Jeho úkolem je chránit životně důležité orgány. Pohybuje-li se jeho množství v normě, pak je životně důležitý, ale pokud je ho více, pak může naopak zdraví ohrožovat.

Model dutiny břišní - střeva a tuk

V čem je viscerální tuk nebezpečný

Na rozdíl od podkožního tuku není ten vnitřní tak dobře identifikovatelný. Zvyšování jeho množství se tak nemusí hned projevit, ale o to déle tělu škodí. Ani neexistuje žádná přímá úměra, která by jeho množství spojovala právě s podkožním tukem, takže i relativně hubený člověk může být tímto problémem postižen.

Viscerální tuk je spojován se řadou zdravotních rizik, především ale s hyperlipidémií, což je vyšší hladina tuků v krvi. To může vyústit až v některé ze závažných onemocnění:

  • Cukrovka
  • Srdeční infarkt
  • Mozková mrtvice

Tento druh tuku zvyšuje riziko, že onemocníte chronickou chorobou i akutním onemocněním.

Jak změřit viscerální tuk

Změřit si doma množství viscerálního tuku je prakticky nemožné. Jediným ukazatelem je obvod pasu:

  • Žena s obvodem pasu více než 88 cm
  • Muž s obvodem pasu více než 102 cm

Tyto hodnoty udávají, že lidé, kteří mají tento (a větší) obvod pasu, budou mít nejspíše zvýšenou hodnotu viscerálního tuku. Zvýšené riziko však neudává množství, které je rozhodující. To lze získat pouze pomocí měření na speciálním přístroji, který dokáže zjistit poměr tuku skrze bio-impedanční analýzu.

Nové výzkumy také ukazují, že viscerální tuk má tendenci se zvyšovat s přibývajícími roky. Je tedy vhodné si především s rostoucím věkem hlídat jeho hodnotu.

Hodnoty viscerálního tuku

Necháte-li si změřit množství viscerálního tuku v těle, získáte pouze číslo. To může spadat do jedné ze dvou kategorií:

  • Optimální hodnoty (1-12 → do 100 cm²)
  • Vysoké rizikové hodnoty (13-59 → nad 100 cm²)

Podle získané hodnoty je možné stanovit další postup, kterým se bude množství tuku buď udržovat na přijatelné hodnotě či naopak snižovat.

Jak snížit viscerální tuk

Vnitřní tuk je možné odstranit správnou životasprávou, především vyváženým a zdravým jídelníčkem. Jeho sestavení je o něco obtížnější, než u běžného hubnutí, protože se jedná o skutečně specifickou „partii“, takže to může být pro běžného člověka velký oříšek.

U viscerálního tuku je vždy lepší vyhledat pomoc specialisty, který dokáže sestavit správný výživový plán, ale také pravidelně měřit, zda hodnoty viscerálního tuku klesají.