Web Analytics

Vnitřní tuk: Není vidět, ale škodí!

Odborný pojem „viscerální tuk“ asi nebude každému zcela jasný, ale o vnitřním tuku již většina z nás slyšela. Přesto se však jedná o jednu z nejvíce podceňovaných věcí v oblasti hubnutí.

Dva typy tuků

Tuk, který se nachází v našem těle, můžeme rozdělit na dva typy:

  1. Podkožní tuk
  2. Viscerální (vnitřní) tuk

První zmíněný je určený k ochraně těla, obalování kloubů a také úložiště energie či vitamínů. I když je určité množství pro tělo důležité, tak stále více lidí bojuje s jeho nadbytkem. Ten je však většinou dobře patrný na první pohled.

Záludný viscerální tuk

S vnitřním tukem je to ošemetné, protože je skrytý. Jeho funkcí je ochrana orgánů, proto se můžete setkat s označením „orgánový tuk“. Jakmile je ho ovšem nadbytek, pak začíná být pro lidské tělo škodlivý stejně jako ten podkožní.

Poznat, že máte problémy s vnitřním tukem je téměř nemožné. Jediným varovným signálem je větší obvod pasu, kdy je dobré si nechat zjistit, zda je viscerální tuk v normě. Neexistuje ani souvislost s tím podkožním. I zdánlivě hubený člověk může mít problém s nadmírou tuku okolo orgánů.

Zvýšený viscerální tuk mají obvykle:

  • Ženy s obvodem pasu nad 88 cm.
  • Muži s obvodem pasu nad 102 cm.

Stáří hraje roli

Podle posledních výzkumů se dá předpokládat, že i při téměř neměnné hmotnosti a množství podkožního tuku, se často zvyšuje procento viscerálního tuku.

Přibývající věk a především hormonální změny zapříčiňují to, že se tuk začíná ukládat na jiných místech. Jedním z nich je i oblast okolo orgánů. To ovšem může přinášet řadu obtíží.

Těžké určení množství

Jak už víte, tak určit to, že máte nadbytek vnitřního tuku, je skoro nemožné. Alespoň tedy doma. Aby bylo možné určit procento tuku, který je okolo orgánů, je potřeba důkladného vyšetření.

Takové vyšetření však nemusíte absolvovat pouze u doktora, kde se toto provádí pouze výjimečně, ale například u nutričního poradce. Právě specialisté na výživu často disponují certifikovanými přístroji, které jsou schopné určit rozložení tuku v těle a vyhodnotit, zda se viscerální tuk pohybuje ve správných hodnotách.

AKCE: Zjistěte své množství vnitřního tuku na konzultaci za pouhých 200 Kč!

Jak snížit vnitřní tuk?

Otázka, která trápí všechny, kdo již ví, že trpí zvýšenými hodnotami viscerálního tuku. Pouze neinvazivně. Jedná se o další rozdíl oproti podkožnímu, který je možné odstranit i mechanicky. Něco obdobného je u tuku, který je přímo u orgánů, nepředstavitelné.

Jediným možným řešením je dodržování zdravé životosprávy a především vhodného jídelníčku. Ten, pokud je správně sestaven, vede ke zhubnutí nejen podkožního, ale i viscerálního tuku. Důležité je znát, jak funguje konkrétní organismus.

Rubriky Hubnutí