Web Analytics

6 skrytých zdrojů cukru

Obvyklá, a samozřejmě správná, taktika hubnutí je omezení cukru. Někdo přestane sladit, jiný jíst čokoládu. Tento postup je samozřemě doporučovaný lékaři, dietology, výživovými poradci a i znalými laiky, ale i tak nemívá dostatečný efekt.

Cukr je v dnešní době skrytý téměř v každé druhé potravině, případně v jídle, takže jeho omezení nemusí být snadné. A právě na tzv. skryté cukry, je potřeba si dávat pozor a důkladně si projít svůj jídelníček, zda jich tam není až příliš.

Máme pro vás seznam některých zdrojů cukrů – správně sacharidů, které jste zatím možná nepovažovali za problém.

  1. Ovesná kaše – Doporučuje se jako skvělá snídaně, která nemá mnoho kalorií a zasytí. Ale je bez chuti, takže se často dochucuje a především cukrem, třeba čokoládou apod.
  2. Salátový dresing – Salát bývá skvělá volba, jak udělat svůj jídelníček zdravější, ale obvykle není příliš dobrý, pokud nemáte dresing. A právě tato přísada bývá plná soli a cukru.
  3. Ochucené jogurty – Jogurt nám prospívá, ale především ten obyčejný bílý. Ovocné jsou přislazované, třeba glukózo-fruktózovým sirupem, takže rozhodně nic dvakrát dietního.
  4. Kandované ovoce – Není ovoce jako ovoce a tato úprava je pro dietáře přímo pohromou. Wikipedie¹ jej přímo definuje jako „ovoce napuštěné řepným cukrem“, takže od něj je lépe se držet dále!
  5. Džusy/ovocné šťávy – Ovoce je plné vitamínů, tak to musí být zdravé. Ovšem je také plné cukrů a různé džusy, které obsahují přidaný cukr jsou velmi zrádné. I se 100% džusem je potřeba se držet a nepít ho příliš.
  6. Horké nápoje – Čaj, káva či kakao, to vše si rádi dochutíme mlékem a především cukrem. A mnozí lžičkami cukru nešetří. Ideální je pít tyto nápoje bez oslazení. Nejvíc pak mají prodávané v plechovce/krabičce, kde je cukru neskutečné množství.

Doufáme, že vám tento seznam pomohl odhalit některé potraviny, které obsahují cukr i když se to může zdát zanedbatelné. Podstatné je především, zda je konzumujeme dlouhodobě, protože to je největší problém.

¹ Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Kandované ovoce