Web Analytics

Bude se botox píchat i do žaludku? Možná ano!

Známý jed, který se hojně využívá v kosmetickém průmyslu, možná brzy dostane další využití. Pomáhat by mohl obézním lidem hubnout. Alespoň to naznačují první testy.

Fungovat by to mělo tak, že se botox aplikuje v oblasti žaludku, kde bude mít za úkol blokovat nervové spojení, které odpovídá za pocit hladu/sytosti.

Malá norská studie zatím tuto techniku vyzkoušela u 20 obézních pacientů, kteří měli BMI v rozmezí 35 až 44. Pomocí endoskopu se jim podařilo botox vstříknout. Tuto aplikaci pacienti podstoupili každých 6 měsíců.

Výsledky rozhodně vypadají slibně. Po 1 roce (tj. 2 aplikace) váhu snížilo 70 %, 17 % dokonce ztratilo všechny přebytečné kilogramy. Po 18 měsících (tj. 3 aplikace) byl váhový úbytek u 75 % a 28 % se celkem dostalo na svoji „normální“ váhu.

Sami vědci však uvádí, že se jednalo o malou skupinu a je potřeba tuto techniku ověřit ve větším měřítku, aby bylo možné ji užívat jako léčbu. Oproti dříve provedeným studiím je to i tak malý pokrok, protože se botox neaplikoval pouze jednou, ale opakovaně.

Výhodou takové léčby by mohla být především rychlost, protože zákrok trvá pouze 15 minut. Náročnost je minimální ve srovnání s operacemi.