Web Analytics

Buďte v klidu! Stres zmenšuje účinky zdravého stravování

Hubnutí začíná v hlavě, to není nic nového. Jenže nová studie ukazuje jak moc psychické rozpoložení ovlivňuje fyzický stav člověka. A věřte, že jestli trpíte stresem, pak byste měli ihned začít pravidelně relaxovat!

Na univerzitě v Ohiau provedli studii se dvěma skupinami žen. Jedna skupina dostávala jídla s vysokým obsahem nezdravých nasycených mastných kyselin a druhá jídla připravená se zdravějšími nenasycenými mastnými kyselinami. Skupina se zdravější variantou měla menší zánětlivou reakci (zvyšuje riziko infarktu myokardu či cévní mozkové příhody).

Toto zjištění však platí pouze pro ty účastnice, které nebyly ve stresu. Stres téměř smazává pozitivní účinky zdravé stravy. Veškerá snaha o zdravý životní styl tak může přijít vniveč.

Příkladem může být konkrétní příklad vědců. V páře připravené kuře se slunečnicovým olejem je, pokud jste ve stresu, pro srdce stejně škodlivé jako smažená křidýlka. To rozhodně není povzbuzující zpráva.

Studie by měla ukazovat, že má smysl stravovat se zdravě pořád a lépe zvládat stres.

– Dr Janice Kiecolt-Glaser, Ohio State University Wexner Medical Center

Rozhodně si nemyslete, že když jste ve stresu, tak je jedno jaké jídlo sníte. Vždy je lepší volit zdravější alternativu, ale abychom získali skutečně všechny pozitivní účinky, je nutné se zbavit i stresu. Ten je původcem mnoha nemocí a hubnout s ním rozhodně není lehké. Mimo jiné svádí k tomu si dopřát něco sladkého „na nervy“.