Web Analytics

Čaj na hubnutí: Který funguje a jak ho správně vybrat

Čaje jsou v posledních letech vyhledávané méně pro svou chuť a povzbuzující účinky, ale především pro ty zdravotní. Mimo prevence rakoviny je to především podpora metabolismu a hubnutí.

V časopisech jsou stále nové a nové články odkazující na stále nové studie, zkoumající účinek na hubnutí. Obchodníci se zase předhání v nabídce speciálních „čajů na hubnutí“. Je tedy poměrně těžké se v tom množství různých čajů orientovat.

Pravý čaj je jistota

Mezi nejpopulárnější hubnoucí čaje v České republice bezpochyb patří zelený čaj. Od doby, co se objevily první informace o tom, že pomáhá spalování tuků a je ideální na hubnutí, se jeho spotřeba zvýšila a kde kdo ho má již běžně doma.

O něco později se začal do povědomí dostávat i bílý čaj, o kterém se tvrdí, že díky ještě vyššímu obsahu antioxidantů je nejideálnější podporou při redukci váhy.

Je v celku jedno, který z těchto dvou čajů si vyberete. Oba obsahují antioxidanty, které chrání proti volným radikálům a také zrychlují metabolismus, takže podporují hubnutí. Podstatné je, aby se jednalo o kvalitní čaje pouze z rostliny Camellia sinensis, tedy čajovníku.

Bylinné čaje a směsi

U hubnutí však nemusí jít nutně pouze o uložené tuky. Někteří lidé mají problémy se zadržováním vody, případně i toxinů a jejich metabolismus je zpomalený. Zde se poté osvědčují především různé bylinné čaje, podle konkrétních obtíží.

I když to nejsou čaje v pravém slova smyslu, rozhodně není důvodu je nějak zatracovat či se domnívat, že snad mají menší účinek. Naopak, najdeme u nich i antioxidační účinek, stejně jako u pravého čaje.

Liší se zde především užívání a chuť. Některé bylinné čaje zkrátka nemají příliš lahodnou chuť, ale výsledy za to stojí. Navíc se užívají jako kúra v řádu týdnů a měsíců, poté je potřeba si dát pauzu a případně znovu opakovat. U normálního čaje toto omezení není.

Pomůže, neudělá vše

U čajů, ať už pravých či bylinkových platí, že se jedná pouze o podporu hubnutí. Je tedy potřeba vynaložit i další úsilí, aby se účinek dostavil a případně byl dostatečně viditelný.

Výhodou však je, že podporujete celkově své zdraví. A rozhodně není potřeba kupovat speciální drahé čaje. Běžný čaj seženete v obchodě za rozumnou cenu a cenově dostupné směsi pro hubnutí třeba v lékárně či drogerii. Záležitost je to však v řádu desetikorun na měsíc, takže dražší raději nebrat.