Web Analytics

Caralluma na hubnutí? Podle EU jen podvod!

Před lety patřila rostlina Caralluma fimbriata k největším hitům v oblasti hubnutí. Především se dobře prodávaly nejrůznější doplňky, které extrakt z této rostliny obsahovaly. Cena za takto zázračnou látku samozřejmě nebyla nízká a reklama slibovala velké váhové úbytky (bez námahy pochopitelně).

Jak je to dnes? O této bylině už zdaleka není tolik slyšet, i když se stále prodává mnoho přípravků, které extrakt obsahují. Na rozdíl od velké řady jiných látek však nelze očekávat snad vůbec žádný efekt. Pojďme se podívat detailně proč.

Co je Caralluma fimbriata

Caralluma fimbriata je sukulentní rostlina s obsahem glykosidů a saponinů, tedy antioxidantů. Extrakt z této rostliny je využíván k odbourávání tukových zásob a redukce chuti k jídlu. Vyhledávaným produktem byl čaj z této rostliny, ale větší rozšíření získaly prášky s výtažkem.

Princip, který by měl vysvětlovat účinek této rostliny je založen na tom, že obsahuje molekuly, které jsou rychlejší a aktivnější než glukóza, takže dochází k pocitu nasycení rychleji. Z toho důvodu je užívání doporučováno před jídlem, aby se snížil kalorický příjem.

EFSA: Zdravotní účinky neprokázány

I přesto, že se jedná o přírodní látku, tak to nezaručuje účinnost. Reklama výrobků obsahujících extrakt z rostliny Caralluma fimbriata dokázala tvrdit až neuvěřitelné věci, které ovšem podle evropských orgánů (konkrétně EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin) nejsou prokázané.

EFSA potvrdil svá původní stanoviska. Uváděné účinky extraktu byliny Caralluma fimbriata se neprokázaly.Informační centrum bezpečnosti potravin

Úřad v roce 2010 přezkoumával připomínky ke svým stanoviskům, které se týkaly přípravku s extraktem z Caralluma fimbriata. EFSA konstatoval, že neschvaluje navrhovaná zdravotní tvrzení, protože není prokázána účinnost. Jednalo se o těchto 5 tvrzení:

  • Pomoc při snižování obvodu těla.
  • Pomoc při snižování tělního tuku.
  • Pomoc při snižování tělesné hmotnosti.
  • Pomoc při snižování příjmu energie.
  • Pomoc při regulaci hladu/potlačení chuti k jídlu.

Ani připomínky však nepomohly k tomu, aby se v rámci Evropské unie mohly prodávat přípravky s extraktem Caralluma fimbriata, které by nesly některé z těchto tvrzení. A to i přesto, že existují studie, které ukazují účinnost takových přípravků. Faktem ovšem je, že zmíněný extrakt je tam pouze jednou z účinných látek.

Caralluma fimbriata je sice přírodním prostředkem, ale rozhodně se nehodí ani jako podpora hubnutí. Za cenu přípravků s tímto extraktem je možné sehnat mnohem lepší, dokonce s vyšším obsahem antioxidantů.