Web Analytics

Chuť na sladké nesvádějte na cukr! Váše tělo chce kalorie

Říká se, že vás „honí mlsná“. Pravděpodobně se tedy vydáte najít i tu nejméně oblíbenou sladkost, kterou doma máte, abyste uspokojili své tělo. Jenže podle vědců je všechno úplně jinak, než si většina z nás myslí. Nejde totiž vůbec o cukr.

Vědci z Yale UniversityUniversity of São PauloFederal University in Brazil spojili své síly, aby přišli na to, proč některé z nás téměř každý den tělo nutí si dopřát něco sladkého. Pro hubnutí to rozhodně není nic žádoucího.

Výsledky (1) však ukazují, že ve skutečnosti nejde ani tak o cukr, který tyto potraviny obsahují, ale kalorie. Mozek totiž nechce přímo cukr, ale potřebuje kalorie, které samozřejmě v tomto druhu potravin snadno najde.

Řada obratlovců totiž upřednostňuje něco kalorického s nepříjemnou chutí před sladkým s menším obsahem kalorií. Ukazuje to, že mozek si vybírá především energii před chutí. Pokus u myší pak prokázal, že dopamin je vylučován jako reakce na kalorie, nikoliv na sladkou chuť.

Až vás příště přepadne chuť na sladké, zkuste si dát něco s větším množstvím kalorií, klidně bez cukru. Mozek totiž zpracovává oba signály ve stejné části mozku, ale uspokojení plyne pouze z kalorií. Není tedy nutné svádět vše na to, že cukr je návykový.

Rubriky Výzkumy