Web Analytics

Cukrovku lze vyléčit dietou, zjistili opakovaně vědci

Po celém světě trpí cukrovkou 2. typu přibližně 330 milionů lidí. Nové vědecké poznatky ukazují, že právě pro některé z nich by mohlo být zhubnutí a dodržování striktní diety účinnou léčbou. Ukázala to studie vědců z Newcastle University z roku 2011, kde se podařilo vyléčit pacienty s nadváhou/obezitou pomocí nízkokalorické diety během 8 týdnů.

Vědci chtěli zkusit tento úspěch replikovat na větším vzorku pacientů. Podařilo se jim to a letos proto své výsledky publikovaly v Diabetes Care (1). Výsledky ukázaly, že tyto změny v jídelníčku nejsou pouhým krátkodobým řešením, ale při poklesu tělesné hmotnosti se produkce inzulínu vrátila k normálu a pacienti byli bez obtíží, takže se mohly vrátit k normální zdravé stravě.

Tuk zabraňuje inzulínu, aby dodával cukr do buněk, což je první stádium cukrovky 2. typu, tzv. inzulínová rezistence. Nadbytek tuku je proto jedním z hlavních rizikových faktorů. I přesto, že účastníci pokusu zůstaly ohodnoceni jako „s nadváhou“, úbytek tuku byl dost velký, aby byl odstraněn i ze slinivky, což vedlo k normální produkci inzulínu.

 

Kritika studie se zaměřuje na to, že úspěchu dosáhlo pouze 40 % pacientů, navíc z malé skupiny. Aby bylo možné výsledky zobecnit, bylo by potřeba rozsáhlejší studie, která by pacienty sledovala po ještě delší dobu.

Připravuje se však pokračování a již nyní mají vědci 280 pacientů, které budou sledovat. Výsledek chtějí opět replikovat a zjistit, zda tato metoda dokáže pomoci i dalším typům pacientů. Závěry by měly být publikovány v roce 2018.

Rubriky Výzkumy