Jak se správně jíst při hubnutí a znovu nepřibrat?

Zajímá vás, co a kdy jíst při hubnutí

Chcete vědět, jak se rychle zbavit tuku v oblasti břicha a stehen?

Přečtěte si, co jíst, když chcete zhubnout a jakých potravin se naopak vyvarovat

Zjistěte, proč vynechávání porcí zdravému hubnutí nepomáhá a jaké recepty si můžete připravit.

Jednoduše se rozlučte se svými kily!

Co a kdy jíst při hubnutí ve 3 krocích 

Zkoušíte různé diety, ale nedaří se vám zhubnout? 

Už nemusíte mít při hubnutí hlad, nemusíte být podráždění ani nespokojení.

Řiďte se našimi jednoduchými kroky, díky kterým snížíte svou chuť k jídlu, zhubnete bez hladu a zlepšíte funkci svého metabolismu.

Co nejíst při hubnutí, co jíst, když chcete zhubnout a jaký pohyb zvolit, abyste nadbytečné tuky spálili opravdu rychle?

1. Omezte cukry a škroby

Základem každého hubnutí je odstranit cukr z dietního jídelníčku.
Zdroj: dietdoctor.com

Nejdůležitější součástí diety je omezit cukr a škroby.

Studie prokázala, že pokud ve svém jídelníčku snížíte příjem sacharidů, přijmete ve výsledku mnohem méně kalorií, než při běžném stravování. Na tomto základě začnete hubnout.

Další výhodou omezení množství sacharidů ve stravě je, že dochází ke snížení hladiny inzulínu v krvi. To způsobí, že vaše ledviny vyloučí přebytek škodlivého sodíku a vody z těla. 

U lidí, kteří se rozhodnou omezit sacharidy ve své stravě, není neobvyklé, že během prvního týdne zhubnou i 5 kg!

Proč zvolit stravu s nízkým obsahem sacharidů a neomezit raději tuky?

Hlavní rozdíl mezi dietou s nízkým obsahem sacharidů a dietou s nízkým obsahem tuků je v tom, že lidé, kteří omezí sacharidy, jedí do sytosti a necítí hlad, zatímco lidé, kteří se snaží omezit ve své stravě tuk, musí hlídat příjem kalorií ve stravě a často bývají hladoví. 

To, že při nízkosacharidové dietě přijímáte méně kalorií, ale necítíte hlad, potvrzuje nejedna studie. 

A jak dochází ke spalování tuků a velmi rychlému úbytku na váze?

Aby vaše tělo fungovalo bez problémů, potřebuje energii. Tuto energii bere ze sacharidů, které tělu dáváte ve formě potravy. V případě, že sacharidy tělu dodávat nebudete, začne tělo energii brát ze zásob tuku, které máte. Tělo tedy začne tuky spalovat a vy začnete hubnout.

Chcete-li zhubnout skutečně rychle a trvale, je omezení sacharidů ve stravě jedním z nejlepších řešení.

Kdy jíst bílkoviny, sacharidy a tuky? Nechcete-li se vzdát sacharidů úplně, doporučujeme je jíst během první poloviny dne. Na snídani si dopřejte sacharidy, na oběd si dejte bílkoviny a zdravé sacharidy, například ve formě zeleniny a během večeře už na sacharidy úplně zapomeňte.

2. Jezte proteiny, zeleninu a tuky

Proteiny, zelenina a zdravé tuky jsou složky, které by měla obsahovat každá dieta.
Zdroj: pexels.com

Každé vaše jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů

Doporučené množství sacharidů, které můžete denně přijmout, abyste hubli, je 20-50 g. 

Pokud už hubnout nechcete, ale svou váhu si chcete nadále udržet, neměli byste denně překročit povolené množství sacharidů, a to 100 g. 

TIP: Nevíte, co jíst večer při hubnutí? Právě proteiny a zelenina jsou skvělou volbou, protože se nejedná o příliš tučná jídla a najdete v nich minimum sacharidů.

Tip: Nevíte, co jíst při hubnutí večer? Právě proteiny a zelenina jsou skvělou volbou, protože se nejedná o příliš tučná jídla a najdete v nich minimum sacharidů.

Jaké potraviny jíst při hubnutí?

Protein: 

  • hovězí maso
  • kuřecí maso
  • vepřové maso
  • jehněčí maso
  • ryby
  • vejce se žloutkem 

Nepodceňujte příjem bílkovin. Vědci prokázali, že příjem jídel, bohatých na protein, zvyšuje rychlost metabolismu. Čím rychlejší je metabolismus, tím rychleji tělo spaluje tuky a tím rychleji hubnete. 

TIP: Zjistěte, které potraviny nastartují váš metabolismus a pomohou vám zhubnout.

Další výhodou jídel s vysokým obsahem bílkovin je, že snižuje chuť k jídlu a také myšlenky na jídlo v pozdních nočních hodinách. 

Zelenina s nízkým obsahem sacharidů:

  • brokolice
  • květák
  • špenát
  • rajčata
  • kapusta
  • zelí
  • listový salát
  • okurka a další zelenina

Výše uvedenou zeleninu si můžete nakládat na talíř v libovolném množství. Jedná se o zeleninu, u které se nemusíte bát, že přesáhnete povolený denní příjem sacharidů.

Zelenina je skvělá, protože vás zasytí a obsahuje, pro tělo potřebnou, vlákninu, vitamíny a minerály.

Tuky: 

  • olivový olej
  • kokosový olej
  • avokádový olej
  • máslo
  • mléčné produkty

Pravděpodobně vám budou stačit 2-3 jídla denně. Důležité je, abyste neměli hlad! Jezte do sytosti, ale nepřecpávejte se. 


3. Nezapomeňte na pohyb

Součástí zdravého hubnutí je nejen správně zvolená strava, ale také pohyb, jako je například běh.
Zdroj: pexels.com

Výhodou nízkosacharidového stravování je, že při něm není nutné příliš cvičit. Pohyb je ale vítaný a pro celkové zdraví potřebný. Zároveň vám cvičení pomůže urychlit proces hubnutí.

Věnujte se nějakému pohybu aspoň 4x týdně. Můžete zvolit návštěvu posilovny, ale můžete také cvičit v přírodě. Vyrazte na kolo, jděte se projít nebo si zaběhat. Vhodným způsobem pohybu je také například plavání.

Kardio cvičením a posilováním se závažím spálíte spoustu kalorií a zabráníte zpomalení metabolismu, což je běžný vedlejší účinek hubnutí.

Cvičením se nejen zbavíte přebytečného tuku, ale můžete také krásně zformovat svou postavu. 

TIP: Možností, jak se můžete pohybovat, je spousta. Zvolte si pohyb, který vás bude bavit a díky kterému zhubnete.

Jak správně jíst při cvičení?

Aby mělo cvičení výsledky, je důležité vědět, co a kdy jíst při hubnutí.

Obecně je doporučováno nejíst nic 1-2 hodiny před cvičením.

Chcete-li rychle hubnout, vyhněte se sacharidům a dopřejte si maso, zeleninu a kousek ovoce, ve kterém najdete zdravé cukry, které vám dodají ke cvičení potřebnou energii.

Nezapomeňte se před cvičením dostatečně napít a pitný režim dodržovat také v rámci celého tréninku.

A co jíst při hubnutí po cvičení ?

Co a kdy jíst při hubnutí souvisí také s cvičením, jehož výsledky jsou správně zvolenou stravou ovlivněny.
zdroj: pexels.com

Jelikož jste cvičením své svaly namáhali, je potřeba jim dopřát regeneraci. Tu svalům zajistíte, dodáte-li tělu protein například v podobě masa, vajec nebo zeleniny.

Můžete si připravit také chutné proteinové smoothie, které doplní ztracenou energii, osvěží vás a nepřiberete z něj.

Nebojte se! Sacharidů se nemusíte vzdát navždy. Dbejte na omezenější množství sacharidů ve stravě pouze v době, kdy chcete váhu snižovat. 

Jakmile se dostanete na svou požadovanou váhu, můžete sacharidy do stravy opět postupně přidávat. Pokud ale nechcete znovu přibrat, snažte se nepřekročit 100 g sacharidů denně.

V případě, že se rozhodnete sacharidy opět do svého jídelníčku přidat, dejte přednost zdravým produktům, jako je rýže, oves, brambory nebo quinoa. Zdravé sacharidy najdete také v ovoci. Na průmyslově zpracované potraviny plné konzervantů zapomeňte!

TIP: Inspirujte se chutnými recepty s quinoou.

Potraviny urychlující hubnutí

Ne všechny potraviny jsou vhodnými potravinami na hubnutí.

Různá jídla se ve vašem těle chovají jinak. Některá jídla mohou velmi ovlivňovat hormony hladu a proces spalování kalorií. 

Existuje spousta rad, jak správně jíst při hubnutí, a to v rámci různých stravovacích stylů. Podívejme se ale na potraviny podporující hubnutí obecně.

Jaké potraviny jíst při hubnutí? Seznamte se s těmi 20 nejzdravějšími dietními potravinami na Zemi!

  • Vejce: Vejce jsou velmi bohatá na všechny potřebné živiny, přičemž neobsahují velké množství kalorií. Obsahují nejen bílkoviny, ale také zdravé tuky. Studie prokázaly, že vejce zvyšují pocit plnosti, díky čemuž člověk po následujících 36 hodin jí méně. 
  • Listová zelenina: Zelenina, jako je kapusta, špenát a různé druhy salátu, je nízkokalorická a je nabitá zdravými uhlohydráty a vlákninou. Vědci potvrzují, že zelená listová zelenina nedodává tělu příliš zbytečné energie, což způsobuje, že lidé jedí celkově méně kalorií. 
  • Losos: Ryby, jako je losos, obsahují vysokou míru mastných kyselin, které u člověka udržují po dlouhou dobu pocit sytosti. Losos obsahuje kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a další důležité živiny. Ryby a mořské plody jsou zároveň významným zdrojem jódu, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. 
  • Hlávková zelenina: Zelenina, jako je brokolice, květák, zelí nebo růžičková kapusta má vysoký obsah vlákniny, bílkovin a velice dobře zasytí. Tato zelenina je také skvělou surovinou, která pomáhá v prevenci proti rakovině
TIP: Recepty na hubnutí s květákem nemusí být nuda! Vyzkoušejte je.
  • Maso: Maso je pro hubnutí skvělou volbou, jelikož obsahuje velké množství bílkovin. Konzumací masa, snižujete chuť k jídlu až o 60 % a zabraňujete také chutím na jídlo v pozdních nočních hodinách
  • Brambory: Pro začátek hubnutí nejsou brambory, ani jiná škrobová zelenina žádoucí. Ale poté, co brambory opět přidáte do svého jídelníčku, přidáte do něj zároveň potravinu, která je velmi bohatá na nejrůznější živiny, jako je například draslík. Jedná se o živinu, která hraje důležitou roli při regulaci krevního tlaku. 
  • Tuňák: Tuňák je nízkokalorické jídlo s vysokým obsahem bílkovin. Zároveň se také jedná o rybu, která obsahuje minimum tuku. 
  • Fazole a luštěniny: Jako jiné přílohy jsou luštěniny nevhodné, pokud chcete snížit svou váhu. V jisté fázi hubnutí, kdy luštěniny opět začleníte do svého jídelníčku, se ale jedná o velmi zdravou potravinu, které nemusíte sníst moc, abyste se cítili sytí. Fazole a luštěniny jsou zároveň velmi bohaté na bílkoviny a vlákninu, což jsou živiny, které pocit sytosti podporují.
  • Polévky: Hovoříme zde o ne příliš hustých polévkách, které obsahují spoustu vody, zeleniny a mají nízký obsah kalorií. Takové polévky vás zasytí a zároveň hydratují vaše tělo.
  • Tvaroh: Mléčné výrobky mají vysoký obsah bílkovin. Pro hubnutí jsou nejlepší mléčné výrobky, které mají nízký obsah sacharidů a málo kalorií. Mléčné výrobky mají také vysoký obsah vápníku, který podporuje spalování tuků
  • Avokádo: Avokádo je jedinečné ovoce, které je plné zdravých tuků a má minimum sacharidů. Avokádo je také bohaté na mononenasycené kyseliny, které se vyskytují například v olivovém oleji. Toto ovoce rovněž obsahuje hodně vody a vlákniny, díky čemuž tělu dodává, včetně jiných důležitých živin, také dostatek draslíku.
  • Jablečný ocet: Jedná se o neuvěřitelně populární produkt v komunitě zdravého stravování. Jablečný ocet se často používá jako dochucovadlo například do salátů, ale někteří lidé jej také pijí zředěný s vodou. Jedna dvanáctitýdenní studie prokázala, že pití 15-30 ml jablečného octa denně způsobila u obézních jedinců úbytek hmotnosti o 1,5-2 kg. 
  • Ořechy: Pro ty, kteří rádi mlsají, máme dobrou zprávu! Chcete-li hubnout nebo si váhu udržet, vyměňte chipsy a jiné nezdravé pochutiny za ořechy. Ty totiž obsahují vyvážené množství bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Studie prokázaly, že konzumace ořechů pomáhá zlepšovat metabolické zdraví a podporuje hubnutí. 
  • Celá zrna: Mezi celá zrna můžeme zařadit quinou, oves nebo například hnědou rýži. Celá zrna zlepšují metabolické zdraví a cítíte se po nich dlouho sytí. 
  • Chilli papričky: Chilli je velice užitečným pomocníkem při hubnutí. Obsahuje totiž látku kapsaicin, o které bylo zjištěno, že snižuje chuť k jídlu a podporuje spalování tuků
  • Ovoce: Obecně je ovoce velice zdravé. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které prospívají našemu tělu. U diet se ale nedoporučuje konzumovat ovoce, které obsahuje příliš vysoké množství cukru. Takovým ovocem může být banán. Pokud držíte dietu, nejezte příliš sladké ovoce, ale dejte si například kiwi.
  • Grep: Grep je jedním z druhů ovoce, jehož pozitivní účinky na hubnutí byly prokázány vědecky. Při dietách je doporučováno jíst asi půl hodiny před jedním z hlavních jídel grep, který vám pomůže cítit se sytější, což způsobí, že toho sníte méně. 
  • Chia semínka: Tato semínka se řadí k jedněm z nejvýživnějších potravin na planetě. Jsou velice bohatá na vlákninu, která podporuje hubnutí. V kontaktu s tekutinou se semínka zvýší až na dvanáctinásobek své původní velikosti. V žaludku se tedy rozšiřují a vytvářejí pocit sytosti po dlouhou dobu. Díky semínkům chia zmenšíte své porce snadno a rychle. 
TIP: Zjistěte více o chia semíncích. Opravdu vám mohou pomoci zhubnout!
  • Kokosový olej: Jedná se o olej, který v sobě ukrývá vysoký obsah mastných kyselin, které zvyšují pocit sytosti než jiné tuky a podporují spalování kalorií. Pokud to ale není nutné, nepřidávejte kokosový olej tam, kde být nemusí. Přeci jen se jedná o velmi tučný výrobek. Vy chcete tuky spalovat, ne jich do tělu dávat zbytečně moc.
  • Plnotučný jogurt: Plnotučné jogurty obsahují probiotické bakterie, které zlepšují funkci střev. Pokud máte zdravá střeva, snižujete riziko rezistence na leptin, který je jedním z hormonálních faktorů ovlivňujících vznik obezity. 
TIP: Základem úspěšného snižování váhy jsou konkrétní zdravé potraviny. S rychlejším spalováním tuků vám ale také může pomoci známý doplněk stravy na podporu hubnutí.

Jaké potraviny při hubnutí vynechat

Stejně tak, jako existují potraviny, které vám s hubnutím pomohou, existují také potraviny, které byste měli při hubnutí vynechat.

Inspirujte se naším seznamem potravin, které by se ve vašem dietním jídelníčku neměly objevit.

  • Hranolky a bramborové lupínky: Tyto mlsky v sobě skrývají spoustu kalorií a jelikož pomalu sytí, má člověk tendenci, sníst jich velké množství najednou.
  • Sladké nápoje včetně džusů: Nejen, že velký obsah cukru způsobuje přibírání na váze. Také ohrožuje celkové zdraví člověka a může vést k závažným onemocněním, jako je například cukrovka. Máte-li chuť na džus, raději si vyrobte vlastní, pomocí odšťavňovače a pomerančů.
  • Bílý chleba: Jedná se o vysoce rafinovanou potravinu, která rovněž obsahuje velké množství cukru a lepek. Sáhněte raději po zdravější variantě, jako je například banánový chleba.
  • Bonbóny: Stejně, jako u předešlých potravin, také bonbóny v sobě ukrývají vysoký obsah cukru a chemických barviv. Nejen, že mnoho kalorií nepomůže vašemu hubnutí, můžete si také sladkými bonbóny poškodit zubní sklovinu a zadělat na zubní kaz.
  • Pečivo, sušenky, dorty: Všechny tyto potraviny jsou vyrobeny převážně z bílé mouky a dále jsou zdobeny sladkými polevami a jinými ozdůbkami. Pokud máte chuť na sladké, sáhněte raději po kousku kvalitní hořké čokolády.
  • Alkohol: Obecně platí, že alkohol k žádné dietě nepatří. V alkoholu se skrývá spousta cukru, a tedy mnoho kalorií, které vaší váze nijak neprospějí. Podívejte se sami, kolik cukru skrývají oblíbené alkoholické nápoje.
  • Zmrzlina: Tato dobrota je osvěžující a velice chutná. Na druhou stranu v sobě skrývá tolik cukru a barviv, že je také nezdravá. Chcete-li hubnout, zvažte výrobu vlastní domácí zmrzliny, u které budete mít jistotu, že víte, co přesně obsahuje.
  • Pizza: Toto populární jídlo chutná asi nám všem. Jedná se o poměrně rychlé občerstvení, bohaté na nejrůznější chutě. Chcete-li ale hubnout, je pizza jedním ze zakázaných jídel. Obsahuje totiž velmi vysoké množství kalorií, často nezdravé ingredience a bílou mouku.
  • Káva: Nevhodná je ale pouze ta s vysokým obsahem kalorií. Pokud si chcete dopřát kávu, vyhněte se přidávání cukru, tučné smetany nebo kondenzovaných mlék. Naopak si do kávy klidně přidejte mléko.
  • Potraviny s vysokým obsahem cukru: Mezi tyto potraviny můžeme zařadit různé čokoládové cereálie, müsli, slazené jogurty a další.

Jak zrychlit proces hubnutí

Co jíst při hubnutí, jaká dodržovat pravidla a co při hubnutí vynechat?

Inspirujte se několika jednoduchými kroky, které vám pomohou urychlit spalování tuků.

  • 1. Jezte snídani bohatou na bílkoviny. Dodáte tak tělu potřebné kalorie, z nichž můžete čerpat energii po celý den. 
  • 2. Vyvarujte se sladkých nápojů a ovocných šťáv, které jsou plné cukru.
  • 3. Aspoň půl hodiny před každým jídlem vypijte sklenici pitné vody. Voda vás zasytí a zároveň si dopřejete potřebnou hydrataci.
  • 4. Pijte kávu nebo čaj s kofeinem. Studie prokázaly, že kofein zrychluje metabolismus a podporuje proces hubnutí. Existují také konkrétní čaje na hubnutí, které nejen, že zrychlují metabolismus, ale mají také detoxikační účinky. 
  • 5. Jezte pomalu. Lidé, kteří jedí pomalu a soustředí se na svůj pokrm, zaznamenají včas, kdy jsou sytí a nedochází tak ke zbytečnému přejídání, které způsobuje nadváhu.
  • 6. Pravidelně se važte. Uvidíte tak úspěšný vývoj hubnutí, který vás bude motivovat k pokračování. 
  • 7. Nepodceňujte kvalitní spánek. Spánek je důležitou součástí zdravého hubnutí. Zjistěte více o tom, jak spánek ovlivňuje proces snižování váhy.
TIP: Pokud chcete redukovat nadbytečné tuky ještě rychleji, můžete vyzkoušet pomocníka ve formě tablet na hubnutí.

Zrychlit svůj metabolismus můžete také chutným koktejlem na hubnutí.

Nevynechávejte porce

Vynechávání porcí vede jen k dalšímu přibírání. Co a kdy jíst při hubnutí, abychom přibírání zabránili a navždy se rozloučili s nadváhou?

Tělo je velice chytrý organismus, který si hodně pamatuje. Pokud se rozhodnete nejíst, nebo některá z jídel vynechávat, budete mít hlad.

Pocit hladu si tělo zapamatuje, a jakmile mu nějakou potravu poskytnete, bude si tuky z ní uschovávat do svých zásob. Tělo bude mít tendenci tyto tuky ukládat v o moc vyšší míře, než by tomu bylo bez hladovění.

Je to z toho důvodu, že pro něj hladovění není přirozené. Je to něco, co ohrožuje jeho správnou funkci. Tělo si tedy tuky uloží do svých zásob pro případ, že byste jej znovu nutili hladovět. 

Následky vynechávání porcí

Co se děje v těle, když mu neposkytujete dostatek potřebných živin? Co dělat, abyste hubli a zároveň byli plní energie po celý den? 

Řekněme si více o tom, co může způsobit vynechávání porcí za účelem snížení váhy.

  • Únava a stagnace: Vynechávání porcí nebo dokonce hladovění může způsobovat závratě. Nebudete mít dostatek energie, budete unavení a můžete dokonce omdlévat. Děje se tak kvůli poklesu hladiny glukózy v krvi. 

    Pokud tělu nebudete dodávat energii ve formě jídla, mozek vyhodnotí situaci jako ohrožující a pokusí se tělo uvést do hibernace. Tedy do stavu, kdy organismus zpomalí za účelem šetření energie. Mdloba může být způsobena zastavením činnosti organismu. 
TIP: Zjistěte více o tom, , jak se vyhnout jojo efektu.
  • Špatná nálada: Hladina krevního cukru klesá, pokud tělu nedáváte dost potravy. Na základě nízké hladiny cukru v krvi, nedostává náš mozek dostatečnou výživu a reaguje na to podrážděností, netečností, roztěkaností a agresivitou. 
  • Nežádoucí chutě: Nízký krevní cukr způsobuje také větší chutě na sladká a smažená jídla. Nebudete-li dlouhodobě jíst, může se stát, že nakonec sníte obrovské množství nezdravého jídla, díky kterému opět přiberete.
  • Neudržitelnost: Jídlo je pro tělo přirozené stejně tak, jako vzduch nebo spánek. Bez jídla nemůžete fungovat na 100 %, protože tělu vezmete jednu z nejdůležitějších forem energie. Dlouhodobě není možné jíst málo. Proto zvolte raději variantu zdravého hubnutí, díky kterému bezbolestně snížíte svou hmotnost a dlouhodobě si ji udržíte.

Ve výsledku je tedy vynechávání porcí špatné a z dlouhodobého zdravotního hlediska se jedná o nesmysl. 

Ano, existují přerušované půsty, které mohou vaše tělo pročistit a nastartovat hubnutí. U těchto půstů ale nejde pouze o vynechání jídla. Půsty mají svá pravidla, která je potřeba dodržovat, abyste dosáhli požadovaných výsledků. 

Pokud vám někdo tvrdí, že musíte hladovět, abyste zhubli, nevěřte mu. Dopřávejte si kvalitní nízkosacharidové jídlo, které je plné živin, které vás zasytí a ze kterého nebudete přibírat.

Ukázkový nízkosacharidový jídelníček

Nenapadá vás, co dobrého byste si mohli uvařit? Inspirujte se naším jednodenním jídelníčkem na hubnutí, který je plný chutných nízkosacharidových jídel. 

Smažená vejce se zeleninou 

Toto jídlo je vhodné na snídani. Uvaříte jej za necelých 10 minut, dobijete své baterky a opravdu si pochutnáte.

INGREDIENCE

  • Kokosový olej (bez kokosového aroma)
  • Zelenina dle chuti (brokolice, fazolky, rajčata, špenát a další)
  • Vejce 
  • Sůl 
  • Pepř

POSTUP

  • Kokosový olej rozehřejte na pánvi. 
  • Omytou a nadrobno nakrájenou zeleninu zprudka osmažte. 
  • Přidejte 3-4 vejce.
  • Celou směs ochuťte solí a pepřem. Popřípadě jiným oblíbeným kořením.
  • Přidejte špenát. Vložte jej do pánve až nakonec, aby příliš nezvadl.
  • Hotovou směs vložte do servírovací misky nebo na talířek a dozdobte bylinkami dle chuti. 

Pokud nevíte, co a kdy jíst při hubnutí, na snídani jsou vhodná například smažená vejce se zeleninou.
Zdroj: pexels.com

Grilované kuřecí špalíčky s hráškem a salsou

Toto jídlo si zamilujete. Dělá se prakticky samo a poslouží jako výživný, sytý a chutný oběd.

INGREDIENCE

  • Kuřecí špalíčky
  • Sójová omáčka
  • Olej
  • Sůl, pepř
  • Grilovací koření
  • Hrášek
  • Ingredience na salsu:
    konzerva loupaných rajčat, cibule, česnek, chilli, citron

POSTUP

  • Dejte rozehřát troubu. 
  • Zatímco se trouba rozehřívá, očistěte kuřecí špalíčky a obalte je ve směsi oleje, grilovacího koření a sójové omáčky.
  • Poté připravené špalíčky, společně s hráškem, vložte do trouby a dejte péct na 180 °C po dobu 30-40 minut. 
  • V průběhu pečení můžete špalíčky co 10 minut polévat výpekem. Kůrčička je pak hezky křupavá. 
  • Kuřátko se peče a vy máte čas na přípravu salsy. 
  • Do misky vložte oloupaná nakrájená rajčata z konzervy. Přidejte sůl, pepř a špetku chilli. 
  • Do směsi přidejte najemno nakrájenou cibulku a dobře promíchejte.
  • Kdo má rád pálivější salsu, může do směsi přidat ještě dva stroužky česneku. 
  • Celou salsu dochuťte pár kapkami citronové šťávy.
  • Upečené kuřecí špalíčky podávejte společně s pečeným hráškem a  salsou. 

Kuřecí špalíčky se salsou jsou vhodným obědem, pokud nevíte, co a kdy jíst při hubnutí.
Zdroj: fifteenspatulas.com

TIP: Během oběda si můžete pochutnat také na chutné zeleninové polévce, která požírá tuky.

Salát s kuřecím masem a slaninou

Na večeři si můžete připravit lehký salát, který vás zasytí, ale tělo jej nebude muset celou noc složitě zpracovávat. 

INGREDIENCE

  • Kuřecí prso
  • 2 plátky slaniny
  • 10 kusů cherry rajčátek
  • Sýr na posypání
  • Salát dle vlastní chuti
  • Olej
  • Sůl, peř
  • citron

POSTUP

  • Kuřecí prso očistěte a ochuťte olejem, solí a pepřem. 
  • Rozpalte si grilovací pánev a zprudka na ní kuřecí maso ugrilujte.
  • Na pánev přidejte také plátky slaniny a ugrilujte je z obou stran.
  • Zatímco se kuřecí maso griluje, připravte si salát. 
  • Zeleninu omyjte, salát natrhejte na drobné kousky a rajčata rozpulte. 
  • Vše dobře smíchejte a ochuťte pár kapkami citronové šťávy. 
  • Hotovou slaninu i maso nakrájejte na drobné kousky a přimíchejte k salátu. 
  • Můžete podávat posypané nastrouhaným sýrem. 

Salát s kuřecím masem a slaninou je skvělá lehká dietní večeře.
Zdroj: pexels.com

TIP: Připravte si další saláty, u kterých nepřesáhnete povolený denní příjem sacharidů.

Co jíst při hubnutí břicha?

Co dělat a co jíst při hubnutí břicha? Jezte bílkoviny, vlákninu, pijte vodu a cvičte.
Zdroj: runireland.com

Nadbytečný tuk v oblasti břicha není nežádoucí jen z estetického hlediska. Ve skutečnosti je břišní tuk spojen s chorobami, jako je cukrovka 2. typu nebo se srdečními chorobami. 

Dieta na hubnutí břicha vám pomůže nejen vypadat lépe, ale hlavně žít déle. 

Zda trpíte břišní obezitou, poznáte pomocí měření břišního tuku. Změřte obvod svého pasu. Veškeré hodnoty nad 102 cm u mužů a 88 cm u žen můžeme nazvat obezitou v oblasti břicha.

Spalování tuků ale není pouze o jídle. Hubnutí břicha podpoříte cvičením. Zpevníte-li své břicho pomocí břišních cviků, můžete hubnout rychleji.

Ne všichni ale mají rádi pohyb. Pokud patříte mezi ty, kteří raději zvolí dietu s minimem pohybu, nabízíme vám pár rad, jak vytvořit jídelníček na rychlé hubnutí břicha bez cvičení.

Co a kdy jíst při hubnutí břicha?

  1. Nejezte cukr a vyhněte se sladkým nápojům.
  2. Jezte více bílkovin.
  3. Vyhněte se sacharidům.
  4. Jezte potraviny bohaté na vlákninu.
  5. Sledujte velikost svých porcí a jezte do polosyta.
  6. Nekonzumujte jídlo minimálně 4 hodiny před spaním. 
Potraviny na hubnutí břicha, ani pravidelné cvičení, vám pravděpodobně nepomohou, pokud budete jíst těsně před spaním.
Budete-li své tělo nutit, aby pracovalo na rozkládání naposledy podaného jídla místo toho, aby pracovalo na spalování již nasbíraných tukových zásob, vaše váha se nezmění.
Naopak, zvýšíte tím riziko, že přiberete. Večernímu pojídání se raději vyhněte.

Co jíst při hubnutí stehen?

Co jíst při hubnutí stehen? Dopřejte si potraviny s nízkým obsahem sodíku, cukru, nezdravých tuků a sacharidů.
Zdroj: powerofpositivity.com

Na rozdíl od břišního tuku, vás tuk na stehnech nemůže, ze zdravotního hlediska, ohrozit. 

Tuk na stehnech ale může ohrozit vaše sebevědomí. Pokud se ve svém těle necítíte dobře a máte pocit, že by vám štíhlejší nohy mohly pomoci, zjistěte, jak se zbavit tuku na stehnech

U hubnutí tuku na stehnech platí jedno pravidlo. Pokud chcete odstranit tuk v oblasti stehen, nemůžete se zaměřovat pouze na stehna samotná. Nutné je, odstranit tuk celkově, tedy spálit jej v celém těle. 

  • Tuku na stehnech se zbavíte, pokud omezíte počet kalorií. Snížíte-li příjem kalorií o 500-1000 kalorií, než kolik jich přijímáte momentálně, ztratíte 0,5-1 kg za týden. 
  • Samozřejmostí je vyhnout se jídlům, která obsahují vysoké množství sodíku, cukru, nezdravých tuků a sacharidů. Vyberte si raději pro hubnutí potraviny s vysokým obsahem živin, které zvyšují vaši energetickou hladinu. Sáhněte po libovém masu, rybách, luštěninách, semenech, zelenině a celých zrnech. 
  • Na celkovou váhu má vliv čas, kdy jíte. Jezte převážně v první polovině dne. S velikostmi porcí to nepřehánějte. Nasnídejte se jako králové. Oběd si dopřejte přiměřený a povečeřte pouze něco lehkého.

    Jelikož jdete-li spát, už žádnou energii tělu dodávat nepotřebujete. Tělu tak poskytnete čas, aby pálilo kalorie, které nabylo v minulých dnech a nemuselo se soustředit na zpracovávání vysoce energetické večeře.
Pamatujte si jednoduché pravidlo. Pokud máte hlad, najezte se. Vyhněte se jídlu v době, kdy pouze pociťujete chutě. Zabráníte tak přecpávání a dáte tělu jen tolik, kolik potřebuje.
  • Stejně tak, jako je to u břišního tuku, také tuku v oblasti stehen se zbavíte, pokud se budete vyhýbat slazeným nápojům. Dopřejte si raději čistou pitnou vodu nebo neslazený čaj. Denně byste měli vypít minimálně 1,5 l tekutin.
  • Nezapomeňte na pohyb, který je nezbytnou součástí hubnutí. Na spalování tuků je nejlepší zařadit mezi posilování také kardio cvičení, které rozproudí vaši krev, zrychlí metabolismus a nastartuje spalování tuků. 

    Cvičte 4-5x týdně. Skvělou volbou je cvičení tabaty při kterém střídáte kardio cvičení se zátěžovým  posilováním. 

Často kladené otázky

Nenašli jste v článku odpověď na svou otázku? Možná svou odpověď najdete v nejčastějších dotazech níže.

Jaký je nejefektivnější způsob hubnutí? 

Asi nejznámější dietou s prokázanými výsledky je Atkinsonova dieta založená na nízkém příjmu sacharidů. 

Zastánci diety tvrdí, že můžete zhubnout opravdu rychle, jestliže bude váš jídelníček zahrnovat bílkoviny a tuky bez přidaných uhlohydrátů. 

Atkinsonova dieta je známá také tím, že snižuje chuť k jídlu. Člověk jí menší porce, jí méně často a nepřijímá tak zbytečné kalorie. 

Můžu hubnutí podpořit pitím vody s citrónem?

Jelikož je citrónová voda tvořena převážně vodou, může její konzumace přispět k dostatečné hydrataci a následnému hubnutí. 

Díky dostatečnému pitnému režimu nedochází k zadržování přebytečné vody v těle a dochází k urychlení spalování tělesného tuku.

Jaké ovoce mohu jíst, pokud chci hubnout?

Některé ovoce obsahuje příliš mnoho cukru. Proto je dobré, vybírat si pouze takové ovoce, které není příliš sladké.

Nejvhodnějším typem dietního ovoce je grep, jablko, bobulovité ovoce, kiwi, meloun a další. Vyhnout byste se naopak měli například banánům.

Mohu zhubnout, když přestanu jíst?

Základem hubnutí je dávat tělu méně kalorií, než které spálíte. Tím bude tělo spalovat kalorie ze svých zásob a vy budete hubnout. 

Vynechávání jídel nebo úplná hladovka vám může pomoci jednorázově zhubnout, ale tento stav je dlouhodobě neudržitelný. Vaše tělo nebude mít dostatek potřebných živin, aby fungovalo. 

Pokud nebudete jíst, budete unavení, podráždění, můžete trpět nevolností a v neposlední řadě se můžete ohrozit na životě. 

Dalším výsledkem hladovky bývá také jojo efekt, kdy se v konečném důsledku dostanete na ještě vyšší váhu než byla ta, kterou jste měli na začátku hubnutí.

Zjistili jste co a kdy jíst při hubnutí, ať už se snažíte spálit tuk na celém těle, nebo jen v oblasti břicha či stehen. 

Nezhubnete ze dne na den, ale pokud budete dodržovat základní pravidla hubnutí, může se vám podařit dosáhnout výsledků velice rychle. Hlavním pravidlem je nehladovět a psychicky nestrádat!

Důležitá je nejen zdravá strava, ale také pohyb a dostatek odpočinku. Nepodceňujte kvalitní spánek, během kterého tělo také spaluje tuky

Jezte vyváženě, pravidelně a do sytosti. Zbytečně se nepřecpávejte a vyhněte se slazeným a průmyslově zpracovaným potravinám. 

Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, informujte se u výživového poradce nebo svého lékaře, jaký nejlepší způsob hubnutí byste měli zvolit. 

Stanovte si termín, kdy se do hubnutí pustíte a tento termín neměňte. Jednoduše začněte! Neustálým odkládáním se svých kil nezbavíte. 

Držíme vám palce a přejeme pevnou vůli a vytrvalost!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X