Web Analytics

Dieta podle krevních skupin

Mezi známé a vyhledávané diety patří i dieta podle krevních skupin, kterou jako první představil světu doktor Peter D’Adamo.

Celá filozofie tkví v tom, že bychom se měli stravovat různě, přičemž hlavním kritériem je krevní skupina. Těch v základním rozdělení známe 4 (0, A, B, AB).
Dále vše vychází z toho, že lidé dříve (naši předci v dávných dobách), měli různou krevní skupinu podle toho, v jaké části světa žili a jakou činností se zabývali (např. lovci či zemědělci). Z toho poté vychází jídelníček dané skupiny.

Jídelníček podle krevních skupin

Základem každé diety je jídelníček. Tedy jídla, která lze konzumovat a také ty, které jsou zakázané. Každá krevní skupina má určený okruh potravin na základě toho, jak se na základě historického vývoje hodí/nehodí.

Krevní skupina 0

Tato skupina se označuje jako „lovci“ a to podle lidí, kteří před 40 tisíci lety žili na africkém kontinentu, kde se živili lovem zvěře. Po fyzické stránce statní a vytrvalí.

Jako vhodné potraviny pro tuto skupinu je udáváno bílé maso, ryby, rýže, fazole, zelenina i nakyslé ovoce. Problémem nejsou ani dýňová semínka či vlašské ořechy.

Naopak zcela vyloučit by se měly obilniny i obilné výrobky, brambory, losos, husí maso a všechny ostatní ořechy. Nevhodné jsou i mléčné výrobky a také mák.

V průběhu hubnutí je také nezbytné vyloučit sacharidy a to především ve formě bílého pečiva (např. chleba).

Krevní skupina A

Lidi s touto krevní skupinou jste mohli před 20 tis. lety najít v oblasti středního Východu a v Asii. Především zemědělci, který se živili hlavně rostlinnou stravou.
Vyznačují se menší odolností a odporem k fyzické aktivitě. Ideální je, pokud jsou vegetariáni.

Za vhodné potraviny se považují obilniny (a samozřejmě potraviny z nich), luštěniny, rýže, ryby. Své místo v jídelníčku má i červené víno, káva či arašídy, dýňová semínka.

Zcela nevhodné jsou mléko a mléčné výrobky, maso, tuky, oleje a plody moře. Z oříšků především pistácie.

Hubnoucí fázi nejvíce povzbudí klid a přísun zeleniny.

Krevní skupina B

Skupina považovaná za kočovníky, kteří se před 15 000 lety, v Indii a Himalájích, živili především brynzou a kefírem. Proti stresu odolní a preferující městský život.

Stravovat by se měli mléčnými výrobky, vejci, ale také bílým masem, zvěřinou, rybami, rýží, zeleninou a čajem.

Naopak zcela nevhodné jsou obilniny, čočka, mořské plody či vepřové/kachní/husí maso.

Aby bylo hubnutí efektivní, je třeba se opět vyvarovat bílé mouce. Kromě ni však i kukuřici a ořechům.

Krevní skupina AB

Tato skupina je považována za nejmladší, protože měla vzniknout v období stěhování národů. Lidé z ni jsou považování za „napůl zamědělci a napůl kočovníci“. Vyznačují se velkou životní energií, ale mají sklony k depresím.

Vhodné potraviny pro skupinu AB jsou z obilovin, rostlinná strava, mléčné výrobky, ořechy, luštěniny, ovoce, zelenina, ale také vejce, maso a ryby.

Za nevhodné jsou označeny masa hovězí i vepřová, tučné mléčné výrobky a kukuřice.

Pro zhubnutí je nezbytné nejíst červené maso a také výrobky z bílé mouky. Nepomáhá ani stres, takže je třeba se udržovat v duševní pohodě.

Funguje dieta podle krevních skupin?

Zásadní otázka je, zda takto navržená dieta skutečně může fungovat. Podle propagátorů se lze těšit na postupný, ale hlavně setrvalý úbytek váhy. To však dost dobře přičíst tomu, že člověk začne o svém stravování přemýšlet.

Dieta podle krevních skupin má totiž i několik podstatných nevýhod. První z nich je, že zdaleka není vhodná pro každého. Většině lidí zcela vyřadí potraviny, které s oblibou konzumují a nahradí je jinými, které jim vůbec nemusí chutnat. Taková zásadní a mnohdy kopletní změna stravování nevyhovuje zdaleka každému.
Navíc může být těžké v domácnosti takovou dietu držet a zároveň vařit jídla pro ostatní. A to může být velké mínus, pokud přihlédneme k faktu, že tato dieta je de facto celoživotní.

Ani odborníci se na účinnosti neshodnou. Někteří dokonce upozorňují, že takovéto rozdělení je poze základní a krevní skupiny se dále dělí podle mnoha faktorů, takže dochází k zejdnodušování. Teorie na základě krevních skupin by tedy musela být podstatně detailnější.
Jedná se vlastně o zjednodušené hubnutí na základě individuální stavby těla, tedy nutriční typologie, která ovšem narozdíl od této diety má zcela prokazatelné výsledky.

Rubriky Diety