Web Analytics

Obezita

 PříznakyPříčinyZdravotní rizikaLéčba 

Obezita (česky zastarale otylost) je závažné onemocnění, které je charakteristické zvýšenou hmotností a zvětšeným množstvím tukové tkáně. Jedná se o typický (nikoliv pouze) důsledek převažujícího příjmu energie nad jeho výdejem.

V dnešní době je obezita považována za tzv. civilizační chorobu. Statistiky uvádí, že v České republice je 40-60 % obézních lidí. OSN dlouhodobě hovoří o „celosvětové epidemii obezity“, neboť procento obézních lidí již před lety překročilo procento lidí trpících podvýživou.

Příznaky a projevy obezity

Nejčastější diagnostika se provádí podle ukazatele BMI, který je snadný na výpočet. I přesto se jedná pouze o orientační ukazatel. Jako obezita se označuje výsledek vyšší než 30.

Dalším ukazatelem může být i obvod pasu. U mužů se obezita označuje u více než 102 cm, u žen pak u více než 88 cm. Projevy obezity se však neomezují pouze na oblast břicha.

Příčiny obezity

Faktorů, které mohou za obezitu je celá řada. Největší spory se vedou o to, zda je obezita záležitostí dědičnosti. Skutečně existují lidí, kteří jsou znevýhodněni svou genetickou výbavou a mají narušeny biochemické pochody v organismu. I při nízkém energetickém přísunu tak mohou trpět obezitou. Uvádí se však, že na celkové váze se geny mohou podílet maximálně ze 40 %.

Hlavním faktorem, který vede k obezitě, je nadbytek stravy. Nadbytek se totiž v organismu ukládá v podobě tukových zásob. Nepoměr příjmu a výdeje energie a nedostatek pohybové aktivity jsou velmi nebezpečné.

Existují však i méně časté důvody, proč lidé trpí obezitou. Špatná funkce štítné žlázy může za hormonální nerovnováhu, která znemožňuje udržení zdravé hmotnosti. Dále lze zmínit i vliv některých léků, které mohou zvyšovat chuť k jídlu.

  • Nadměrné množství kalorií
  • Nevhodné složení stravy a kvalita potravin
  • Nedostatek pohybu
  • Hormonální změny, hypofunkce štítné žlázy
  • Dědičnost

Zdravotní rizika obezity

Oproti nadváze přináší obezita mnohem vyšší zdravotní rizika. Nejčastěji se jedná o kardiovaskulární onemocnění (srdce a oběhové soustavy), tedy např. vysoký krevní tlak, ischemická chorobo srdeční, aterosklerotické změny cév.

Další oblastí, kde mají obézní lidé problémy jsou tzv. metabolická onemocnění. Mezi ty patří především diabetes 2. typu, zvýšený cholesterol v krvi či dna. Celkově se zvyšuje náchylnost k nádorovým onemocněním.

Obezita nepůsobí nepříjemnosti pouze z pohledu vzhledu, ale i pohybu. Vyšší hmotnost znamená větší zátěž na pohybový aparát (kosti a klouby celého těla). Může to znamenat omezení pohyblivosti, bolest i záněty.

Ačkoliv se často považuje deprese za jednu z příčin obezity, tak poslední výzkumy hovoří o opaku. Nízké sebevědomí v důsledku vysoké váhy může vést i k depresivním stavům, které však lidé často řeší opět zvýšenou konzumací potravin.

Léčba obezity

Obezita jakožto závažné onemocnění vyžaduje odbornou pomoc, ať už v podobě výživového poradenství či přímo lékařskou. Základním řešením tohoto problému je omezení nadměrného příjmu potravin. Důležité je sestavení vyváženého jídelníčku, případně dietního.

Neoblíbenou, ale důležitou součástí hubnutí je pohybová aktivita. Pohyb pomáhá metabolismu spalovat nadbytečné tukové zásoby. Cvičení by mělo být především vytrvalostní a ideálně každý den, ale může se ze začátku jednat o běžnou chůzi.

V případě, že běžná opatření a postupy nezabírají, je možné využít i léky tzv. anorektika, která přímo potlačují chuť k jídlu. Krajním řešením jsou chirurgické zákroky, které buď odstraňují přímo tukovou tkáň, nebo např. zmenšují žaludek.