Web Analytics

Extrémní diety fungují, tvrdí vědci z Austrálie

Mantrou dietologů je „všeho s mírou“ a „hladovění vede k přejídání později“, ale nemusí to být tak úplně pravda. Vyvrátit se to nyní snaží vědci z univerzity v Sydney.

Studie, kterou provedli, přináší na první pohled celkem kontroverzní výsledky, které zdánlivě odporují všemu, co se v posledních letech považuje za „správné“ ohledně hubnutí.

Konkrétně se jedná o to, že hladovění nemusí nutně vést k přejídání někdy později. Diety tedy mohou být skutečnou efektivní metodou jak zhubnout.
Dokonce i nízkoenergetické diety, kde se jídla nahrazují nejrůznějšími koktejly, polévkami apod. mohou být opodstatněné a jako takové doporučované i odborníky.

Lékaři či výživový poradci v dnešní době částečné hladovění nedoporučují právě z důvodů, že se obávají toho, že pacient se jako důsledek začně přejídat po skončení diety. Studie však ukazuje, že přejídání se většinou snížilo právě po také „hladovějící“ dietě.

Vrátí se tedy drastické diety? Možná ano, ale jen pro určitou skupinu lidí, kteří se snaží redukovat svoji hmotnost. Ze studie totiž vyplývá, že tato doporučení jsou určena pouze těm, kteří mají hodnotu BMI značící obezitu. Pro mírnou nadváhu to tak stále nebude ideální přístup.

Rubriky Diety