Web Analytics

Extrémní zhubnutí bylo podle lidí podvod. Odpověděla drsným videem!

Před měsíci sdílela stylistka Simone Andersone Pretscherer kontroverzní proměnu na Instagram. Ukazovala totiž jak se proměnila, když extrémně zhubla. Jak to ovšem bývá, proměna byla natolik výrazná, že to lidé považovali za podvod.

Není to nic překvapivého, protože takové komentáře se objevují u většiny „před a po“ fotografií, kde člověk po zhubnutí vypadá jako někdo úplně jiný. Sami můžete posoudit, zda byste této proměně Simone uvěřili:

View this post on Instagram

Week 88 Update From 169kg (372 pounds) to 77kg (169 pounds) – a total loss of 92kg (202 pounds) – I'm 181cm tall (5"11). For the who are seeing my journey for the first time this is over the course of just over one year and eight months, I began my journey on August 29th 2014 then had Gastric Sleeve Surgery on October 29th 2014 – I have completely changed my lifestyle, diet and exercise. I am thirty three weeks post opp abdominoplasty, bra line backlift, breast lift & augmentation by @drrepta_plasticsurgery (so basically most of my lose skin has been removed apart from that on my upper thighs and bottom). For those that will ask sports bra is from @hardyfitnessandfashion pants & shoes are @nikewomen To find out more indepth infornation on my journey and tips head to www.journeytohealth.co.nz

A post shared by Simone Anderson (@simone_anderson) on

 

Zdokumentováno celé hubnutí

Jenže Simone má zdokumentováno celé hubnutí, kde je zachycena proměna pěkně postupně. Můžete tedy vidět, že je to skutečně ona.

Aby tomu uvěřili i fanoušci, kterých má hodně, rozhodla se sdílet i drsné video, které ukazuje vše chronologicky a to včetně nepříjemných věcí.

View this post on Instagram

Exactly two years ago I started "Simone's Journey to Health" where I made the decision to overhaul my entire diet, mind set and lifestyle. What a journey it has been from 169kg to 77kg! Looking back and remembering how many tears and emotions came before I pressed "post" I am so proud of myself for every single step I have gone through and having the guts to make my journey a public one. There have been so many days I have wanted to give up and revert to my old lifestyle, but I haven't. Thank you to everyone of you who have been there every single step of the way, I know for sure I wouldn't be where I am today if it wasn't for your constant support, kind comments and words and heartfelt messages. I am more grateful than you will ever know and I can't thank you enough!

A post shared by Simone Anderson (@simone_anderson) on

 

Krásná postava teprve po plastice

Simone se dnes těší z vypracované a štíhlé postavy, ale zhubnout z takové obezity znamená i velké problémy. A tím není myšleno, že si musí nakoupit nové oblečení, ale povislá kůže. Zde už žádné cviky ani dieta nepomůže, takže bylo potřeba se obrátit na odborníky a jít na operaci.

 

Zdokumentováno má i hojení obrovské jizvy, která po odstranění přebytečné kůže zůstala. Z výsledků, kterým teď již musí věřit snad každý, ale může mít skutečně radost. Musela vynaložit velké úsilí, aby se z hmotnosti 169 kg dostala na 77 kg, ale změna životního stylu za lepší pocit (a postavu samozřejmě) jistě stála.