Web Analytics

Hubnutí a celulitida: Jak je to s pomerančovou kůží?

Celulitida, česky lidově zvaná pomerančová kůže, je postrachem všech žen, které touží vypadat krásně a rády pečují o svůj vzhled (takže vlastně drtivé většiny). Podle statistik se tato nepříjemná kožní nemoc týká více než osmdesáti procent žen z vyspělých zemí. V podstatě totiž neexistuje způsob, jak se jí účinně zbavit. Za celulitidu si navíc, na rozdíl od jiných nemocí, většinou nemůžeme sami (například vinou nezdravého životního stylu, třebaže i ten na jejím vzniku má svůj podíl). Je zapsána v genech a dokáže pěkně potrápit jak paní ve zralém věku, tak šestnáctileté slečny ze střední školy.

Neplatí všeobecně zakořeněný mýtus, že celulitida se vyskytuje u žen s nadváhou. Ve skutečnosti postihuje i štíhlé ženy, u nich ovšem není tak výrazná, neboť na napjaté kůži se nemá jak projevit. Kůže, která pokrývá měkké tukové polštáře, je pro celulitidu živnou půdou a proto je u obéznějších žen celulitida výraznější. Jak vlastně tato nepříjemná záležitost vzniká? Souvisí s ukládáním podkožního tuku.

Ten mají všichni lidé, jen jeho vrstva se může lišit. Pokud není organismus schopen správně spalovat metabolity a toxiny obsažené v tucích, ty se začnou ukládat do tukových buněk (tedy neopouštějí organismus při vyprazdňování), čímž vytvářejí nevzhledné vlnky na kůži. Podkožní tukové buňky jsou totiž zvětšené vzhledem ke zvýšenému množství nespotřebovaného tuku.

To způsobuje, že se tkáni nedostává dostatek živin, a tak se dostáváme do začarovaného kruhu. Celulitida je na světě. Také se tím vysvětluje, proč se vyskytuje na místech jako stehna, hýždě, boky nebo bicepsy – jde o místa, kam ženská těla ukládají nejvíce podkožního tuku. Souvislost mezi množstvím podkožního tuku a celulitidou zákonitě vede k otázce, zda může existovat nějaká souvislost také mezi celulitidou a hubnutím.

Nedávno proběhl ve Velké Británii výzkum, který se touto otázkou zabýval. Vědci si na paškál vzali tisíce žen trpících celulitidou a zkoumaly souvislost mezi změnou jejich hmotnosti a celulitidou. Mohlo by se zdát, že spolu se ztracenými kilogramy se tak nějak vytratí i pomerančová kůže, ale chyba lávky! Ve skutečnosti se totiž příznaky celulitidy naopak zvýrazní. A je to vlastně logické, vždyť kůže se smrští a ztratí svou elasticitu, čímž dá lépe vyniknout nesprávně uloženým tukovým buňkám hlouběji ve tkáni. A tak pro korpulentnější dámy vzniká dobrý důvod, proč si svá kila nechávat. Pokud trpí celulitidou již teď, pak po snížení váhy je bude trápit ještě daleko víc.

Bohužel, zatím nebyl vynalezen spolehlivý způsob, jak se celulitidy zbavit. Kdyby existoval, patrně by se z jeho objevitele brzy stal milionář. Bylo sice zjištěno, že na celulitidu má vliv řada okolností, jejichž omezení máme ve svých rukou (například nevhodný životní styl, nedostatek pitného režimu, kouření nebo nadměrné sezení), tak docela zbavit se jí však nedokážeme ani odstraněním těchto rizikových faktorů.

Jen si vzpomeňte na celebrity, které se celulitidu pokoušejí skrývat před zraky fotoaparátů a kamer, ale přesto čas od času do bulvárních zpráv unikne obrázek, který se tam dostat neměl. Celulitidě neučiní konec ani plastická operace. Kromě toho, že vyžaduje nemalé finanční výdaje, je totiž její výsledek značně nejistý. Liposukce sice odstraní podkožní tuk, jenže tak zvýrazní hlouběji uložené tukové buňky, které mají na celulitidu vliv. A podobně na to jsou i krémy proti pomerančové kůži: jejich účinnost je přinejmenším sporná. I když je budete užívat pravidelně po dobu několika měsíců, bez změny životního stylu se výsledek nedostaví.

Rubriky Hubnutí