Web Analytics

Hubnutí jako prevence rakoviny

Chcete se vyhnout rakovině? Pak byste měli zhubnout! Tak by se dala zjednodušeně interpretovat nová studie, se kterou přichází britští vědci. Těm se podařilo najít spojitost mezi obezitou a rakovinou.

Vědci analyzovali data více než 5 milionů lidí. Podle studie má právě obezita každoročně na svědomí více než 12 000 diagnóz rakoviny ve Velké Británii. Každých 5 bodů v BMI podle nich zvyšuje riziko rakoviny dělohy až o 62 % a rakoviny ledvin o 25 %.

Jsou to čísla poměrně znepokojující. Přebytečný tuk totiž v těle není zcela nečinný, ale podílí se na produkci hormonu estrogenu.
Obzvláště u žen po menopauze je to tak problém, protože ačkoliv samotné vaječníky jeho produkci zastaví, tak tuk se stává novým zdrojem tohoto hormonu. Rakovinné bujení pak může být stimulováno právě estrogenem.

Kromě zvýšeného rizika rakoviny prsu je obezita na obtíž i při její léčbě, konkrétně se snižuje její efektivita. Ale i u mužů se riziko výrazně zvyšuje, především u rakoviny střeva. Každá desátá diagnóza rakoviny střeva může mít za příčinu právě obezitu.

Rubriky Výzkumy