Web Analytics

Hubnutí při úplňku? Jen zažitý mýtus!

Úplněk je bez pochyb nádherný úkaz, který je i v dnešní době vnímán jako něco tajemného a magického. Jeho vliv se dostal i do oblasti hubnutí, kde se lidé řídí právě podle měsíčních fází.

Existují nejrůznější diety, které se drží při úplňku. Zároveň se toto období spojuje i s půstem a detoxikací těla, které samozřejmě opět pomáhá i s redukcí hmotnosti. Jenže má skutečně měsíc nějaký vliv na naše tělo?

Měsíc ovlivňuje energii

Podle některých odborníků má fáze Měsíce vliv například na přibírání. Tělo zkrátka v dorůstající fázi kumuluje energii, takže těžko zhubnete. Mnoho lidí má zafixováno, že je v tuto dobu vhodnější podstupovat např. operace.

Hubnout bychom měli především v ubývající fázi Měsíce, tělo se totiž lépe čistí a vyplavuje škodlivé toxiny. Při snížení konzumace mléčných a masných produktů, zvýšením podílu ovoce a zeleniny, by měl být účinek téměř jistý.

Další „odborné“ vysvětlení nezmiňuje energii, ale působení na lidské tělo přirovnává k přílivu a odlivu, na který má Měsíc vliv. Naše těla jsou tvořena především z vody, takže by zde měl být znatelný účinek, ne?

Studie tato tvrzení nedokazují

Ačkoliv se tyto informace dozvíme i od mnoha odborníků na výživu, tak vědecké studie rozhodně nejsou za jedno. Překvapivě existuje celá řada studií zkoumajících vliv úplňku na různé zdravotní problémy.

Výsledky? Ve většině případů jsou nepřesvědčivé a nelze je označit za statisticky významné. Ty, z kterých je možné usuzovat nějaký zásadní vliv Měsíce jsou pak často pochybně zpracované či nelze přesně pokus opakovat.

I přesto se však najde několik studií, které ukazují např. vliv úplňku na délku spánku. U dětí to bylo o 5 minut méně. Spojitosti tedy nalézt můžeme, ale stejně jako v tomto případě je vůbec otázkou, zda mají reálně nějaký význam ze zdravotního hlediska.

Začít můžete kdykoliv

Je asi zbytečné přikládat Měsíci nějakou větší moc. Už vůbec pokud jde o hubnutí. I doporučení odborníků, kteří tyto teorie podporují, jsou překvapivě dietní. Přidáte-li do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, pak bude nejspíše jedno, zda je úplněk, protože změna stravovacích návyků je to nejdůležitější.

Nemá proto smysl čekat až na úplněk či se vymlouvat, že dorůstání Měsíce brání zhubnutí. Když začnete ihned a uděláte ty správné změny, pak budete hubnout.

Rubriky Hubnutí