Web Analytics

Hubnutí stravou: Obejdete se bez cvičení?

Spojovat štíhlou postavu s náročným cvičením a návštěvami fitness center, je poměrně běžné. Různé hubnoucí přístroje jsou hned po prášcích na hubnutí oblíbeným prodejním artiklem, který nám má dopomoci ke krásné a vypracované postavě. Je to ovšem jediná možná cesta? Co když stačí se správně stravovat…

Stále více se lidé zaměřují na svůj jídelníček. Od počítání kalorií, počtu porcí až po kvalitu samotných potravin. Na stravování kladou dlouhodobě důraz diety, která jsou však ve většině případů omezující a tělu často nedodávají všechny potřebné látky. Trend zdravého stravování však ukazuje, že hubnout lze vyváženým jídelníčkem i bez hladovění.

Pravidelnost (ne)stačí

Lidé, kteří se rozhodnou zaměřit na správnou stravu se nejčastěji potýkají se změnou počtu porcí, které za den snědí. Z 2-3 se jejich počet zvýší na 5-6 porcí/denně. Mnozí úbytek kilogramů připisují právě této změně, která je obvykle tou nejvýraznější.

Odborníci na výživu již mnoho let doporučují, že pravidelnost a více porcí je důležitým krokem ke štíhlé postavě. Dodávají však, že při zvýšení počtu porcí je nutné také zmenšit jejich velikost. Pro lidi zvyklé na 3 velké porce to bývá ze začátku nepříjemné. Jiným se výsledku dosáhnout nepodaří, protože pouze znásobí svůj příjem potravy, místo rozložení.

Často lidé přidávají i počítání kalorií, která jejich jídla mají, aby se možnému přejídání vyhnuli. To však i podle výživových poradců může být lehce zavádějící a nelze se na to zcela spoléhat.

Doporučujeme: Nepočítejte kalorie, zaměřte se na chemii, tvrdí lékařka

Jde to bez pomoci?

Zdravě a pravidelně jíst. To přeci nemůže být tak těžké, aby to nezvládl každý sám. Je ovšem potřeba se orientovat alespoň v základních pojmech zdravé výživy, což není pro každého jednoduché. A sestavit si kvalitní jídelníček, který bude vyhovovat individuálním potřebám, není lehké.

Problémem bývá většinou velké množství rad, které jsou na Internetu k dispozici. I přesto, že jsou pravdivé, je nutné správně vyhodnotit jejich vhodnost. Zatímco někdo má problémy s pitným režimem, jiný se špatným poměrem bílkovin, tuků a sacharidů.

Jednodušší, než experimentovat, je samozřejmě vyhledat pomoc buď u doktora či výživového poradce. Správná diagnostika dokáže poukázat na problémy a určit optimální plán, jak hubnout. Případně, pokud se špatně stravujete, vám poradce pomůže naučit se základní návyky, které vám budou pomáhat po celý život.