Web Analytics

Je zelená káva podvodem? Ne tak úplně

Nebudeme vám nic nalhávat, s podvodnými pilulkami „zelené kávy“ na hubnutí se v minulosti setkalo velké množství lidí. Jednalo se především o přípravky, které byly vyráběné v USA. Dnes je však situace zcela jiná, takže je potřeba se při výběru řídit i jinými kritérii.

Pojďme se tedy podívat na to, jak se nenechat napálit při výběru doplňků stravy, které podporují hubnutí a zároveň obsahují extrakt ze zelené kávy (green coffee extrakt).

Mnoho studií o účinku zelené kávy

Nepopiratelným faktem je, že zelená káva má za sebou mnoho desítek studií, které zkoumaly její vliv na lidské tělo a nejčastěji pak s ohledem na spalování tuků.

A co se zjistilo? Klinické studie uvádí, že hlavní účinná složka zelené kávy je kyselina chlorogenová, která má příznivé účinky:

  • na hladinu krevního cukru
  • zpomaluje vstřebávání glukózy do organismu
  • snižuje chuť na sladké

Tyto účinky celkově přispívají ke sníženému ukládání tělesného tuku. Připočteme-li i kofein, tak ten je známý především tím, že zrychluje metabolismus a tělo tak již uložené tuky spaluje rychleji. Není tedy pochyb o tom, že přípravek obsahující extrakt zelené kávy by měl mít reálné účinky.

Problém je množství extraktu

Lidé nečtou složení. Toto platí nejen u potravin, ale i u ostatních věcí jako je kosmetika či doplňky stravy. Výsledkem je nákup produktů, které nejsou kvalitní či nefungují tak dobře, jak by měly.

U zelené kávy je to typicky množství extraktu, které zdaleka nemusí odpovídat označení na obalu jako „extra silné“ či „forte“ apod. V porovnání s jinými výrobky může být velmi slabý.

Není však nutné se děsit, když v některém přípravku bude např. 40 mg extraktu zelené kávy. Záleží totiž i na tom, zda obsahuje další účinné látky a jaké je dávkování.

U samotné zelené kávy by měl být objem extraktu co nejvyšší. Jinak nemusí být účinek viditelný v krátké době či vůbec.

Pokud si myslíte, že by snad bylo vhodnější zelenou kávu pít čerstvou, tak vás zklameme. Kvalitní extrakt bude mít vždy vyšší obsah účinných látek.

Dnes už však není samotná zelená káva tolik oblíbená a vyhledávaná. Mnohem více se objevuje v kombinaci s celou řadou dalších extraktů. Zde tedy není nutné si lámat hlavu, zda je jí dostatek, protože i menší množství může mít s dalšími extrakty silný synergický efekt a výrazně podpořit hubnutí.

Certifikované a vyrobené v EU

Mnoho lidí se nechalo zlákat tím, že se jedná o „made in USA“, ale obsah prášků a uváděné složení nesouhlasilo. Těmto problémům je dnes poměrně snadné se vyhnout, protože legislativa se výrazně zpřísnila ve prospěch zákazníků.

Chybu neuděláte, pokud budete hledat přípravky, které jsou vyráběné v některé ze zemí EU. Jejich složení totiž musí zcela jasně odpovídat a není možné, aby účinná látka byla obsažena ve stopovém množství.

Kvalitní přípravky navíc mají i různé další certifikáty, které ukazují, že se jedná o skutečně dobrý doplněk stravy, který může mít reálný účinek. Jedním z nich je například tzv. HACCP, který zaručuje přísnou kontrolu rizikových míst a zaručuje nezávadnost i kvalitu použitých surovin.

Hubnutí nejsou pouze prášky

Zelenou kávu většinou považují za podvod lidé, kteří si koupí balení „prášků na hubnutí“ a čekají, že budou kila ubývat sama. Tak to ovšem není a nikdy nejspíše nebude.

Většina prášků, tablet, pilulek, kapslí a dalších přípravků na hubnutí je pouze podporou. Ano, při jejich užívání může dojít k úbytku váhy, ale často je potřeba udělat i další změny (změna jídelníčku, přidání pohybu, návštěva výživového poradce apod.).

Přípravky na podporu hubnutí mohou především urychlit celý proces hubnutí. Extrakty dokáží nastartovat tělo rychleji než strava a pomohou tak získat kýžené výsledky i o několik týdnů dříve, nebo zhubnout více. Není to však něco, co by hublo za vás. Je potřeba mít to na paměti…