Web Analytics

Jíst potmě pomáhá hubnout, tvrdí vědci

Svému úsilí zhubnout, můžete pomoci tím, že budete jíst ve tmě či s páskou přes oči, alespoň to tvrdí vědci. Výzkumů, které se zabývají tím, jaké látky pomáhají tělu hubnout a jaké ovoce je dietnější, je mnoho, proto se vědci nyní začali zabývat tím, jak je to s vlivem světla.

Univerzita v jihoněmeckém městě Konstanz provedla zajímavý experiment, kdy 50 lidí mělo oči zakryté upravenými lyžařskými brýlemi (tedy nic neviděli) a dalších 40 účastníků vidělo normálně. Všichni účastníci nejedli minimálně 2 hodiny před experimentem. Každý dostal 3 misky (višňové, karamelové a vanilkové) zmrzliny, pouze na 15 minut.

Po uplynutí 15 minut byly misky odebrány (pro změření zbývající zmrzliny) a účastníci dotázáni na to, kolik si myslí, že snědli. Výsledkem byla průměrná konzumace 116 g zmrzliny u skupiny, která viděla a pouze 105 g zmrzliny u skupiny, která neviděla nic.

Samotní účastníci, kteří měli oči zakryté, se navíc domnívali, že snědli v průměru 197 g zmrzliny. Oproti tomu skupina, která viděla, odhadovala v průměru pouze 159 g. Vědci věří, že pokud lidé nevidí jídlo, tak dovolují tělu si uvědomit, že je nasyceno, oproti obvyklému uspokojení po snědení celé porce.

Otázkou nyní je, jak tento poznatek využít v praxi. Těžko si lze představit, že se budeme pohodlně stravovat se zavázanýma očima.

Rubriky Výzkumy