Web Analytics

Kryolipolýza aneb zmražení tukových buněk

Liposukce je dlouhodobě ověřeným způsobem, jak se zbavit přebytečného tuku. Postupem času se vyvinulo několik druhů, které jsou bezbolestné a účinné. Jedním takovým je i tzv. kryolipolýza, což je neinvazivní liposukce, která funguje na principu zmražení tukových buněk.

Metoda je to poměrně nová, vycházející ze studií nemocnice v Bostonu (USA). Nyní se jedná o patentovanou technologii společností Zeltiq. I tak se ovšem jedná o jednu z nejvyhledávanějších metod v této oblasti a lze očekávat, že obliba bude nadále růst.

Jak kryolipolýza funguje

Princip je poměrně jednoduchý. Zákrok spočívá v tom, že se aplikátorem vakuově nasaje problémová partie, ta se zahřeje na 40 °C a poté se zmrazí až na -10 °C. Dochází k apoptóze, odumření a rozpadu buněk, bez poškození okolních tkání. Tyto jsou pak vytlačeny a vyloučeny přes lymfatický systém.

kryolipolyza

Ostatní buňky se shluknou a zaplní prázdná místa. Výsledkem se tato metoda nejvíce přibližuje klasické liposukci a její výsledky jsou trvalé.

Průběh aplikace

Kryolipolýza se provádí vleže na lehátku. Ošetřované místo se nejdříve namastí a poté přikryje igelitem. Po nasátí „tukové řasy“ je cítit tlak a chlad, ale nic bolestivého.

Celá procedura trvá 45-60 minut. Poté je možné zcela normálně odejít.

Zdravotní rizika

O vhodnosti kryolipolýzy rozhoduje i zdravotní stav. Riziková je tato metoda pro lidi, kteří podstupují onkologickou léčbu, berou silná antidepresiva, léky na ředění krve či jiné závažní onemocnení.

Je tedy potřeba individuálně konzultovat svůj zdravotní stav před zahájením. Například se procedura neprovádí během menstruace, s tím by měly ženy počítat.

Výhody a nevýhody

Zmrazování tukových buněk má velké množství výhod.

  • Bezbolestná procedura, která se vyrovná klasické liposukci
  • Neinvazivní metoda
  • Rychlá aplikace
  • Výsledky viditelné už za 4 týdny (ideálně 6)
  • Trvalý účinek
  • Vhodné pro může i ženy

Jako hlavní nevýhodu je možné označit především cenu zákroku. Ta se samozřejmě liší podle velikosti partií, které jsou ošetřovány (resp. celého těla). Obvykle je jedna aplikace v řádu tisíců korun, ale může se vyšplahat i k 10 000 Kč.

Nejčastěji ošetřované partie:

  • břicho
  • boky
  • stehna
  • hýždě

Ačkoliv má většina lidí s kryolipolýzou kladné zkušenosti, nelze ji obecně doporučovat jako zaručené řešení. Kromě finanční náročnosti je nutné zmínit, že se jedná o zkrášlující proceduru, která neřeší příčiny samotného tloustnutí. Zároveň se jedná o novou metodu, takže dlouhodobé účinky ještě nejsou zcela jasně popsány, ačkoli by nemělo hrozit žádné závažnější riziko.

 

Rubriky Hubnutí