Web Analytics

Kuskus: Vděčný pomocník při dietě

Kuskus není potřeba představovat, zná jej téměř každý, kdo se snaží zhubnout. Většina lidí ví, že je kuskus zdravý, ale to je jediné, co o něm ví. Pojďme se tedy na tuto zajímavou potravinu podívat důkladně.

Dobrota z Blízkého východu

Tato specialita se k nám dostala především ze severní Afriky a zemí blízkého východu. Ačkoliv se u nás (ve střední Evropě) nekonzumuje tak běžně, jako jiné přílohy, své místo si pomalu získává.

Jenže, co to vlastně je? Zelenina, ovoce, plod… Ano, to vše lidé dokáží vyjmenovat, když mají definovat kuskus. Nicméně faktem je, že jedná o těstovinu. Je to obilovina, kterou vyrobíme spařením krupice z bílé pšenice, celozrnné mouky, ječmene či prosa, a vytvarujeme do velmi malých kuliček. Největší výhodou je, že tyto kuličky stačí pouze zalít horkou vodou, netřeba dále vařit apod.

Je dietní, není dietní…

Kdo ochutnal, ten dobře ví, že kuskus nemá žádnou výraznou chuť, ale rozhodně dokáže dobře zasytit. Mimo milovníků orientální kuchyně se kuskus objevuje i v receptech dietních. Celkově je doporučován jako skvělý pomocník pro lidi, kteří chtějí hubnout. Je tomu skutečně tak?

V zásadě ano, protože se jedná o výborný zdroj vlákniny, vitamínů a minerálů, který zároveň má minimum kalorií. Po tomto výčtu se většina lidí vypraví do obchodu pro kila kuskusu a nejí téměř nic jiného. To je právě chyba!

Kuskus je sice nízkokalorický, ale obsahuje hodně sacharidů, je to přibližně 50 % hmotnosti. A to pro lidi s dietou rozhodně dobrá zpráva není. Je tedy potřeba si toto hlídat.

Malé množství však nijak zásadní problém dělat nebude. Kuskus má nízký glykemický index a ocení ho i lidé, kteří jsou sportovně založeni.

Velká variabilita

Kuskus stačí zalít horkou vodou v poměru 1:2 a nechat nabobtnat. Snadnější příprava už nemůže být. Lze ho použít buď jako přílohu či přidáním ingrediencí vytvořit chutné jídlo.

Lidé s dietou ocení především to, že kuskus je možné konzumovat na všechny způsoby. Svojí neutrálností se hodí k velké řadě ingrediencí. Receptů najdete tisíce, takže stravování nebude oproti jiným dietám nikterak stereotypní.