Web Analytics

Lymfodrenáž: Stále populárnější procedura

V poslední době se, jak se říká, roztrhl pytel s nejrůznějšími zázračnými metodami, které pomohou vypracovat postavu, zhubnout, pročistit organismus atd. Ale můžeme jim všem věřit? Není to jen snaha obchodníků napálit důvěřivé spoluobčany, kteří již došli tak daleko, že nemají co ztratit?

Na jednu z těchto metod, lymfodrenáž, se pojďme podívat trochu blíž. Představíme si její světlé i stinné stránky a pomůžeme vám zvážit, zda se vám vyplatí ji absolvovat.

K čemu slouží lymfa

Lymfa je tekutina, která koluje v našem organismus sítí cév podobně hustou jako ta žilní. Jejím úkolem je sběr tkáňových produktů většiny buněk našeho organismu (tzv. tkáňového moku), a filtrovat ho na místech k tomu určených, kterými jsou tzv. mízní uzliny. Pokud žijeme nezdravým způsobem života a i naše buňky tedy produkují značné množství toxických zplodin, je logické, že se to projeví také ve složení mízy. Organismus pak vynaloží mnoho zbytečné energie na čištění a filtraci mízy.

Komu by se ale chtělo měnit životní styl, když si koloběhu mízy v našem těle a jeho důsledcích až do poslední chvíle nejsme nijak vědomi? Není to tak dávno, co někoho napadlo pokusit se mízu vyčistit pomocí lymfodrenáže a tím napomoci regeneraci a detoxikaci organismu.

Cílem této metody by nemělo být nic menšího, než neinvazivní a přitom velice účinnou metodou pomoci tělu zbavit se nahromaděných toxinů, což povede ke zlepšení zdraví (především imunity) a celkovému svěžímu pocitu. A jak to tedy funguje?

Přístrojová lymfodrenáž

Lymfodrenáž lze provádět v zásadě dvěma způsoby: pomocí přístroje nebo ručně (manuálně). Přístrojová lymfodrenáž je snadnější a méně finančně náročná, protože nevyžaduje práci zkušeného terapeuta, ale de facto vše za něj obstará speciální přístroj. Práce terapeuta v tomto případě spočívá v uvolnění lymfatických uzlin před samotným počátkem procesu. Poté si klient navleče speciální kompresní návleky, mohou být v podobě kalhot i rukávů.

Návleky jsou sestaveny ze vzduchových komor, které se střídavě nafukují a opět smršťují. Udržují si nastavení určité hladiny tlaku v komorách, který napomáhá lymfu rozhýbat a pročistit. Cílem je zlepšit stav pacienta trpícího chronickým onemocněním žil, bércovými vředy, celulitidou, artrózou či poruchami prokrvení. Ale pozor, naopak nevhodná je v případě onemocnění jater, ledvin, zánětech žil a dalších potížích. V případě pochybností je nutné se nejprve poradit s terapeutem, nebo ještě lépe lékařem, zda je lymfodrenáž skutečně vhodná!

Manuální lymfodrenáž

Druhou možností je tzv. manuální lymfodrenáž. Jak název napovídá, tak probíhá ručně a připomíná určitý druh masáže. Klient leží na lůžku a lymfoterapeut se jemnými pohyby (tzv. lymfomotorikou) dotýká různých částí těla, zejména končetin, kde koluje 80 % veškeré lymfy. Tato hmatová technika je vzhledem ke svému nízkému tlaku speciálně zaměřena především na horní vrstvy podkožní tkáně, takže na rozdíl od masáže nemá vliv na svalové napětí. Je však velice příjemná a není při ní cítit žádná bolest. Podle lymfoterapeutů se touto metodou lépe podporuje odvádění přebytečné vody a škodlivých látek z tkání. Dochází ke vstřebávání otoků, zrychluje se tok lymfy a její filtrace v lymfatických uzlinách, v neposlední řadě se zvyšuje tvorba imunitních protilátek.


Jednoznačně tedy samá pozitiva. Kromě toho se tradičně uvádí, že lymfodrenáž je účinná proti celulitidě – není divu, že nejčastějšími zákazníky lyfodrenážních center jsou ženy.

Rubriky Hubnutí