Web Analytics

Marně se pokoušíte o dítě? Obezita a neplodnost spolu souvisí

Kilogramy navíc, to skutečně není pouze o estetické stránce. Ať už jde o problémy s pohybem či zvýšená rizika vzniku nejrůznějších civilizačních chorob, zde vše může mít nadváha a obezita svůj vliv. Méně se však hovoří o tom, že mnoho párů má problémy s početím právě kvůli nadbytku tuku.

Poruchy plodnosti se již řadu let dávají do souvislosti s obezitou. I když se svými kily navíc nemusíte mít větší obtíže, je dobré myslet i na to, že možná budete chtít jednou mít potomka. Zde pak nepomohou ani babské rady.

Nejen přirozené, ale i asistované…

Podle analýzy brněnského Centra asistované reprodukce při Fakultní nemocnici Brno, z roku 2008, jsou nejčastějšími důvody neplodnosti poruchy výživy. Zejména nadváha a obezita.

U třetiny pacientů by přitom měla pomoci prostá úprava jídelníčku než pokročilé metody umělého oplodnění. Není tedy žádným divem, že specialisté odesílají pacientky nejdříve k nutričním specialistům a až pokud tato změna nezabere, přichází na řadu lékařský zákrok.

Tento postup se může vyplatit i finančně, protože umělé oplodnění může i s příspěvkem pojišťovny přijít na desítky tisíc korun, výsledek navíc není zaručen. Změna jídelníčku i pod vedením specialisty tak může být levnější a zároveň pomoci i s dalšími zdravotními problémy.

Problémem jsou hormony

Lékaři mají pro neplodnost způsobenou obezitou i vysvětlení. Hlavní roli zde hraje ženský pohlavní hormon estrogen. Ten má sice jako nejvýznamnější zdroj vaječníky, ale produkován je i nadledvinami a tukovou tkání.

Právě pokud tuková tkáň tvoří váhu z více než třetiny, může docházet k tomu, že má organismus nadbytek tohoto hormonu. Hormonální nerovnováha pak vede k narušení menstruačního cyklu (nepravidelnost či úplné přerušení), a nedochází k ovulaci.

Složitější je situace u tzv. syndromu polycystických ovarií (PCOS). U nás přitom patří k nejčastějšímu důvodu neplodnosti žen. Jde o dysbalanci mužských a ženských hormonů. Ženské tělo produkuje více testosteronu, než by mělo. V důsledku žena nemá ovulaci, takže není možné, aby otěhotněla.

Tento syndrom však přináší i rezistenci těla na inzulín. Výsledkem je špatné zpracování cukrů a vznik nadváhy či přímo obezity, který problém s neplodností pouze umocňuje.

Zhubnutí může pomoci

Je jisté, že ne ve všech případech lze neplodnost vysvětlit pouze obezitou, ale rozhodně by se na tento rizikový faktor nemělo zapomínat. Ženy však mnohdy vůbec netuší, že by kila navíc mohla být důvodem, protože kila navíc jsou vnímána jako symbol plodnosti.

Rubriky Hubnutí