Web Analytics

Máte vysokou hladinu cukru v krvi? Poradíme, které rostliny ji pomohou snížit

Udržet si glykémii na správné úrovni není snadné. Hladina krevního cukru může kolísat nebo být zvýšená. V hubnutí přitom hraje zásadní roli. Pokud si se stabilizací krevního cukru nevíte rady, máme pro vás tipy na bylinky a rostliny, které vám pomohou.

Pozor na past v podobě diabetu 2. typu

Chcete-li hubnout a následně si zachovat stabilní váhu, musíte mít stabilizovanou hladinu cukru v krvi. Vyšší krevní cukr je znamením, že v organismu dochází k inzulínové rezistenci a tělo již nedokáže glukózu zpracovat – přesně to se děje u cukrovky 2. typu. Proto se při vysoké hladině cukru v krvi řítíte do její propasti. Máte-li glykémii zvýšenou dlouhodobě, je třeba se mít na pozoru a učinit dietní opatření.

S dortíkem rozhodně nezhubnete

Zároveň není dobré, když hladina cukru v krvi kolísá. Pokud skokově vyletí po konzumaci jednoduchých cukrů a pak opět rychle spadne, dostanete hlad. Přesně to se děje, když sníte dortík – glykémie se rychle zvýší a jakmile inzulín glukózu zpracuje, opět poklesne. Takovým způsobem rozhodně nezhubnete, naopak dostanete vlivem poklesu glykémie znova chuť na sladkosti. K dosažení optimální hmotnosti potřebujete snížit hladinu cukru a udržovat ji stabilní.

Potřebujete potraviny s vlákninou

Ke stabilizaci krevního cukru je důležité ve stravě odbourat jednoduché sacharidy a nahradit je komplexními. Jednoduše řečeno dortíky vynechat a místo nich konzumovat především potraviny s vysokým obsahem vlákniny, tedy celozrnné potraviny, z nichž se sacharidy uvolňují postupně a po delší dobu. Mohou vám ale pomoci i rostliny, které hladinu cukru sníží a dokážou ji udržet stabilní.

Jaké rostlinné pomocníky máte k dispozici?

  • Anona graviola, strom, jehož domovem je Amazonie, má plody ve tvaru ostnaté koule. Z gravioly se využívají téměř všechny části, plody, semena, listy i kůra a kořeny. Extrakt z kůry, listů či kořenů snižuje krevní cukr a pomáhá stabilizovat i nemocné s cukrovkou.
  • Hlízy kořenové rostliny z peruánských And, macy peruánské aneb peruánského ženšenu připomínají ředkev. Kromě celé řady účinků jako zlepšení spalování tuků nebo zvýšení vitality prokazatelně i dlouhodobě snižuje hladinu krevního cukru, což je prokázáno opakovaným měřením pacientů s cukrovkou glukometrem.
  • K dosažení optimální glykémie pomáhá houba shiitake, která zmírňuje inzulínovou rezistenci, pokud už v organismu nastala. Rezistence znamená, že i když je inzulínu dostatek, není využit k odbourání krevního cukru a glykémie tak stoupá.
  • Se žlutým kořením zvaným kurkuma jste se pravděpodobně v kuchyni již setkali. Žluté barvivo kurkumin posiluje činnost slinivky břišní a tím posiluje produkci inzulínu. Proto se nebojte s ním dochucovat maso, polévky i zeleninová jídla.
  • Blahodárný vliv na krevní cukr má také lněné semínko díky vysokému obsahu lignanů, tedy rozpustné vlákniny, jež zabraňuje zvýšení hladiny krevního cukru. Semínka mají v kuchyni široké uplatnění. Dají se přidávat do rýže, nejrůznějších kaší, smoothie koktejlů, zeleninových salátů. Největší efekt získáte z rozemletých semínek.

Efekt se násobí

Můžete si vybrat rostlinu podle svého uvážení. I když základem úpravy hladiny krevního cukru je samozřejmě zdravá strava s vysokým podílem vlákniny, aby se glukóza uvolňovala pomaleji, v kombinaci zdravé stravy s konzumací přírodních pomocníků dochází k významnému synergickému efektu. Nejenom, že snížíte zvýšenou hladinu cukru, ale zároveň také budete účinně hubnout.