Web Analytics

Musím zhubnout? Spočítejte si BMI a budete vědět!

Váháte nad tím, zda je vaše tělesná hmotnost v normálu a nebo potřebujete začít hubnout? Někdy to není snadné poznat třeba pouhým pohledem do zrcadla či z názorů rodiny a přátel, je potřeba trochu vědečtější přístup.

Asi nejrozšířenější metodou, jak určovat, zda je vaše váha v pořádku, je tzv. Body Mass Index, česky index tělesné hmotnosti. Zkráceně známý pod BMI, ale daleko častěji nesprávně uváděný jako „BMI index“.

Jedná se o jednoduchý výpočet poměru váhy a výšky, ze kterého lze získat číslo, které vás zařadí na stupnici. Rychle tak poznáte, zda je vaše váha v pořádku či naopak zda není potřeba začít hubnout. Dobře lze určit i to, že zde hrozí riziko nadváhy, pokud je výsledek pouze těsný.

Abyste nemuseli vytahovat kalkulačku, tak jsme pro vás jednoduchou BMI kalkulačku přichystali přímo zde:

BMI KALKULAČKA

Význam BMI hodnot

Bezpochyby vás nyní zajímá, jak jste na tom s výsledkem. Hodnotu z BMI kalkulačky nyní zařadťe do jedné z následujích skupin:

do 20: Podváha! Nezdravě málo kilogramů. Typické především pro modelky. S klidem můžete několik kilogramů přibrat a vašemu tělu to jenom prospěje.

20-25: Ideální váha pro zdravý život.

25-30: Mírná nadváha, která lehce zvyšuje zdravotní rizika. Zhubnout lze pohybem a reakreačním sportem.

30-40: Obezita, která je spojena se zdravotními riziky. Doporučeno hubnutí se změnou životního stylu. Vhodné vyhledat odbornou pomoc (viz nutriční typologie).

40 a více: Těžká obezita a vysoká zdravotní rizika. Nutná neodkladná redukce váhy. Nutná odborná pomoc výživových poradců (více zde).

Rubriky Hubnutí