Web Analytics

Nadbytečná kila by mohla způsobovat předčasné stárnutí mozku

Může nadbytek hmotnosti být škodlivý i pro mozek? Na tuto otázku dává odpověď nový výzkum, který provedli na univerzitě v Cambridge.

Studie se zaměřovala na to, jak nadbytečná kila ovlivňují tzv. Bílou hmotu, která zajišťuje komunikaci různých mozkových center. Té navíc s rostoucím věkem ubývá. Podle vědců je však mozek 50letého obézního člověka srovnatelný s tím u 60letého hubeného.

Zatím je pochopitelně příliš brzy vyvozovat nějaké konkrétní závěry, ale naznačuje to možnost, že nadbytečný tuk spouští stejné procesy, které můžeme vidět u normálního stárnutí. Nadváha/boezita by tak mohla být rizikovým faktorem pro vznik onemocnění jako Alzheimerova choroba či demence.

I když se jedná o začátek vědeckého bádání, je to další z řady podezření, která bychom neměli brát na lehkou váhu. Kila navíc zkrátka přináší zvýšená rizika některých onemocnění a zdravotní komplikace, stejně jako opačný extém – podvýživa. Optimální hmotnost tedy není pouze estetickou záležitostí, protože v první řadě jde hlavně o zdraví.