Web Analytics

Náplasti na hubnutí: Je další hit pouhým podvodem?

Slevové portály doslova zahltily náplasti, které slibují úbytek hmotnosti. Magnetické náplasti na hubnutí rozhodně nejsou ničím novým, ale i přesto zájem o ně roste, což bude mít na svědomí i stále klesající cena.

Jak to však u těchto populárních a na první pohled podezřelých přípravků bývá, objevují se otázky, zda vůbec fungují. Pojďme se podívat na to, jaký princip fungování by nám podle výrobců měl pomoci s hubnutím a jaké recenze mají od lidí.

Bylinné výtažky a magnet

Existuje hned několik značek těchto náplastí, které se od sebe zase tolik neliší. Ve složení najdeme nejrůznější přírodní výtažky jako např. ženšen, nezralý hořký pomeranč či aloe vera. Jenže už nikde není uvedeno množství, takže těžko soudit, jak moc by případně mohly tyto látky našemu organismu pomoci hubnout.

Mnohem zajímavější a většinou i vyzdvihovanější jsou magnety uvnitř náplastí. A dočíst se můžeme naprosté skvosty:

Principem aplikace je magnet uprostřed náplasti, který vytváří magnetické vlny, ty poté dávají zprávy přes meridiány – technika používaná také v akupunktuře.

Detail produktu na webu Slevový prodej

Stačí chvilka hledání a najdeme ještě zajímavější a o mnoho vědečtější vysvětlení u jiného produktu:

Magnet uprostřed náplasti vyrábí magnetické vlny (délka vlny je asi 4-14m), které prochází kůží do hloubky 8-12 cm a provádí základní masáž. Náplast je založena na stejném principu jako léčba akupunktury. Magnetizace krevního proudu může efektivně podpořit depolymeraci krevních buněk a destiček tím, že zlepší uspořádání extra buněčných iontů a neiontových látek. Když náplast působí na kůži, pomáhá uvolnit výživový a negativní kyslíkový iont nasbíraný v těle.

Bio-Detox.cz

Jak můžete vidět, náplasti tedy vychází z akupunktury, tedy tradiční čínské medicíny. Není to žádným překvapením, protože i původ většiny těchto náplastí (pokud je vůbec uveden) je pochopitelně Čína.

Funguje magnet na hubnutí nebo ne?

Jak jste si mohli přečíst, tak magnetické vlny by měly provádět „základní masáž“. Když odhlédneme o této podivné formulace, je zajímavé se podívat především na parametry těchto magnetů. Uvádí zde totiž „délka vlny je asi 4-14m“, což je divné. Pokud by měly být myšleny elektromagnetické vlny, tak zde by musela být uvedena jednotka λ (lambda) – vlnová délka elmag. vlny.

Možná je to ovšem chybička a mělo jít o parametry magnetu udávané jako tzv. magnetickou indukci. Zde jsou jednotky tesla [T], zde by to tedy mohlo být 4-14 mT, což odpovídá běžnému magnetu na lednici.

Podstatnější otázkou je, zda vůbec mohou magnety takto účinkovat. Magnetoterapie je hojně rozšířená, užívá se např. při revmatických stavech, ale u hubnutí rozhodně příliš rozšířená není. Jak to vypadá, tak ani není důvod:

Z pohledu vědy neexistuje žádné racionální zdůvodnění pro biologicky účinné působení slabých statických magnetických polí na živé organismy. U pulzních magnetických polí není použitelná interakce zcela vyloučena.

Magnetoterapie (WikiSkripta)

O tom, jak se magnety zneužívají k prodeji „zázračných přístrojů“ se můžete dočíst i v článku Stevena Novella Magnets and Blood Flow na webu Science-Based Medicine, kde se věnuje právě vlivu magnetů na krevní oběh. A ačkoliv bylo zveřejněny informace o zlepšení krevního oběhu, tak je nutné si dávat pozor na to, že to neplatí pro malé statické magnety (tedy ty jako na lednici). Zde se totiž žádná účinnost neočekává a dokonce se ani nepotvrdila. Většinou jsou totiž tak slabé, že mohou působit sotva na kůži.

Podle recenzí spíše vyrážka než hubnutí

K náplastem na hubnutí samozřejmě najdeme desítky různých recenzí. Některé jsou kladné, ale téměř „50 na 50“ je zde těch negativních. Ty se obvykle zmiňují o tom, že po aplikování náplastí se žádný výsledek nedostavil.

Častý je i problém s tím, že náplasti zanechávají „olepenou“ kůži, což je problém i běžných náplastí. Zajímavější jsou však problémy s podrážděním kůže a vyrážkami, o kterých varují i zahraniční články jako např. Slimming Belly Patch Review – Does This Weight-Loss Product Work? Ale i podle upozornění by si měli dávat pozor lidé s citlivou pokožkou a kožními alergiemi.

Recenze náplastí na hubnutí Kiyeski z Heuréka.cz
Ukázka recenzí produktu Kiyeski náplasti na hubnutí 10 ks z webu Heureka.cz

Náplasti na hubnutí možná přeci jen fungují…

Náplasti na hubnutí dnes koupíte od pár desítek korun (40-50 Kč) až za stovky korun za jedno balení. Cenově jsou tedy srovnatelné i s dražšími prášky na hubnutí. Ačkoliv propagační texty popisují tyto náplasti jako fantastický způsob hubnutí, většina tvrzení je uvozena slovem „mohou“, takže ale nemusí fungovat, to záleží. Nikde není odkaz na žádnou seriózní studii, která by potvrzovala účinky náplastí.

Po chvíli zkoumání se náplasti podobají spíše akupresurním vložkám do bot, které také vychází z TČM. Zde ovšem naštěstí nejsou uváděny žádné přesné úbytky kilogramů za den, naopak je doporučeno dlouhodobé užívání společně s omezením tučných jídel a provozováním půl hodiny aerobního cvičení.

Aha! Možná jsme nakonec účinnost náplastí na hubnutí odhalili. Budou to nejspíše doporučení, co dělat (resp. nedělat) při jejich užívání. Vypít 8 sklenic vody, nejíst tučná jídla a samozřejmě cvičit. A když budete toto dodržovat 1-3 měsíce, tak něco určitě zhubnout musíte. Možná se ale hravě obejdete i bez náplastí…