Web Analytics

Nedostatek domácích prací přispívá k obezitě

Mikrovlnky, myčky, pračky, robotické vysavače a mnoho dalších pomocníků v domácnosti možná neprospívá vaší váze. Zdá se to jako nesmysl, ale nová studie tvrdí, že právě méně pohybu v domácnosti dělá dnešní ženy více ohrožené obezitou.

Výzkumníci srovnali životní styl britských žen před 30 lety s tím dnešním. A samozřejmě došli k závěru, že dnešní ženy domácími pracemi stráví podstatně méně času, až o pětinu.

A proč je to důležité? Protože pohyb spojený například s vytíráním podlahy dokáže spálit i 200 kalorií z hodinu, což se rovná téměř celé tabulce čokolády. Oproti tomu sezení u počítače jen 70 kalorií za hodinu.

Domácí práce tak mohou sloužit jako kompenzace fyzické aktivity k sedavému zaměstnání či životnímu stylu bez dostatku pohybu. V dnešní době však námahy spojené s úklidem ubývá, což může přispívat k tomu, že ženy tloustnou.

A co muži?

Nejspíše se ptáte, proč se to týká pouze žen. Podle studie však muži nemohou tuto teorii používat jako omluvu, protože jim naopak práce mírně přibylo.

Ovšem nelze říci, že by snad obezita muže postihovala méně. Stejně jako u žen nejde přikládat význam pouze jednomu faktoru. Roli hraje jak pohyb, tak i stravování.

Rubriky Hubnutí