Web Analytics

Obezita u dětí není nic výjimečného

Každé desáté dítě v České republice trpí obezitou nebo nadváhou. Oproti Spojeným státům americkým se to může jevit jako poměrně dobrý výsledek, ale faktem je, že to tak není. Nadváha a obezita jsou narůstajícím trendem nejen na západě, ale i u nás. Nevyhýbají se žádné věkové skupině, takže ani těm nejmenším.

Obezita u dětí je závažný problém, který často zcela zbytečně způsobuje obtíže v budoucnu a psychické problémy v dospívání. Sklony k nadváze sice z části dědičné jsou, ale jde především o to, jak se celá rodina stravuje. Nemáte-li jako rodiče správné stravovací návyky, pak to ani „zdravé automaty“ ve školách příliš nezachrání.

3 způsoby, jak poznat obézní dítě

Ačkoliv jsou pediatři schopni poměrně dobře rozpoznat, kdy má dítě obezitu, tak bohužel často tento problém nějak více neřeší. Rodiče o tom již z principu slyšet nechtějí a i přes větší tukovou vrstvu si nechtějí přiznat, že by jejich dítě mohlo mít problém s váhou.

Existují však tři nejpoužívanější způsoby, které dokáží naznačit riziko nadváhy a obezity:

 1. Porovnání váhy a výšky – Jedná se skutečně o velmi hrubý odhad, který spočívá v tom, že od výšky (v cm) odečteme 100. Tím získáme ideální váhu, ta by však většinou měla být ještě o něco nižší. Bohužel se nejedná o přesný odhad, který navíc nelze použít u batolat a předškoláků.
 2. BMI – Klasický výpočet, který se může použít i u dětí. Kromě tradičních nedostatků, které má, je navíc nutné i správně interpretovat výsledky, což je právě u dětí podstatně problematičtější.
 3. Percentilové tabulky – Považují se za nejpřesnější způsob. Porovnávají výšku a váhu, kterou rovnou vztahují k věku. Ideální je, pokud jako svůj základ používají BMI.

Co zjistíme z tabulek

Nezáleží na tom, zda se jedná o dospělého či dítě, tabulkové hodnoty jsou vždy pouze ukazatelem. Výsledek totiž nebere v úvahu individuální stavu těla a poměr svalů/tuků.

I tak lze však brát tabulkové výsledky jako vodítko, kdy už byste měli začít přemýšlet nad tím, zda je vše v pořádku. Hraniční hodnoty jsou tyto:

Kojenci a batolata

 • Roční chlapec – výška 80 cm a vážící 13 až 14 kg
 • 3letá dívka – výška 100 cm a vážící 18 kg

Předškolák

 • 4letý chlapec – výška 120 cm a vážící 26 kg
 • 5letá dívka – výška 115 cm a vážící 24 kg

Školák

 • 7letý chlapec – výška 135 cm a vážící 40 kg
 • 10letá dívka – výška 140 cm a vážící 50 kg

Dospívající

 • 15letý chlapec – výška 160 cm a vážící 85 kg
 • 17letá dívka – výška 165 cm a vážící 75 kg
Rubriky Hubnutí