Web Analytics

Paleo dieta je nebezpečná a tloustne se po ní, tvrdí expert

Paleo dieta je v poslední době velmi oblíbeným způsobem stravování. Pochvalují si ji nejen ti, kteří se snaží zhubnout. Nyní se však ukazuje, že stravování lidí z pravěku asi nebude úplně tak dobré, jak tvrdí propagátoři. Kde je problém?

Do paleolitické diety se aktuálně „opřel“ profesor Sof Andrikopoulos, který s vědci z University of Melbourne zjistil, že může naopak vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Což je poměrně překvapivé zjištění, když si pomocí této diety údajně udržují postavu i mnohé celebrity.

Nebezpečná pro cukrovkáře

O tom, že by byla efektivní dieta s nízkým procentem sacharidů a vysokým procentem tuků neexistují přesvědčivé důkazy. To však může být pro všechny fanoušky tohoto stravování jedna z pochybností, které je nemusí výrazně ovlivnit.

Hůře jsou na tom však lidé, kteří trpí cukrovkou či mají počínající stádium. Podle odborníků může být takové stravování velmi riskantní. Zvyšuje se např. hladina inzulínu.

Až 2x větší procento tuku

U pokusu provedeného na myších se ukázalo několik velmi překvapivých skutečností. Skupina, která dostávala paleolitickou stravu, nabrala 15 % své původní hmotnosti. Ještě horší je pohled na procento tuku v těle, ten se zvýšil ze 2 % na 4%.

Pokud by se jednalo o 100kilového člověka, pak by nabral 15 kg tělesné hmotnosti během 2 měsíců. To je extrémní nárůst hmotnosti, který je nejen viditelný, ale především nezdravý.

Podle vědců je mnohem lepší dodržovat zásady stravování, které mají lidé žijící ve Středomoří. Středomořská dieta je nejen chutná, ale především dobře vyvážená.