Web Analytics

Povislá kůže: Kdy je nutná plastika břicha po zhubnutí?

Zhubnout desítky kilogramů tuku, to je úžasný pocit. Zkazit ho však dokáže jeden z našich největších orgánů – kůže. Často se totiž stane, že fantastické zhubnutí zastíní nově vzniklé převisy kůže, které rozhodně nijak „sexy“ nevypadají.

V poslední době se navíc „povislá kůže“ hodně diskutuje u příspěvků, které ukazují příběhy lidí, kterým se podařilo enormně zhubnout (např. 30-40 kg). Proměně pak většina nevěří, protože často není žádná povislá kůže vidět. Jak to tedy je? Musí snad zákonitě po velkém zhubnutí kůže přebývat? A kdy je nutné se vydat na plastiku břicha?

Příliš rychlé zhubnutí

Důvodem „číslo jedna“, který způsobuje povislou kůži, je až moc rychlé zhubnutí. Ne každému se zadaří zhubnout během několika týdnů více než 10 kg, ale některým lidem ano, a právě zde je velké riziko toho, že jejich kůže se nestačí přizpůsobit.

Kůže se s přibývajícími tuky natahuje, ale dokáže se přizpůsobit při úbytku. To však platí, pouze pokud má dostatek času se adaptovat na novou postavu. Zdravý hmotnostní úbytek je přibližně 5 kg za měsíc. Nemusí se to zdát jako moc, ale riziko povislé kůže je mnohem menší.

Do prevence povislé kůže je, kromě délky hubnutí, možné zařadit i pitný režim (pokožka musí být hydratovaná, stejně jako organismus) a přípravky, které o pokožku pečují a zpevňují ji.

Plastická operace není jediné řešení

Někdy se samozřejmě povislé kůži nevyhnete, především starší lidé, kteří již nemají zdaleka tak elastickou kůži. Při řešení však na věku již tolik nezáleží. Máte-li strach, že budete muset na plastickou operaci, tak dobrou zprávou je, že v 21. století již existují i jiné metody.

  • Abdominoplastika (Plastika břicha)
  • Thermage

Klasická plastika břicha probíhá v celkové narkóze, kdy se přebytečná kůže jednoduše uřízne. Přináší s sebou však velkou řadu nepříjemnou po operaci. Nutné je několik týdnů až měsíců nosit speciální stahovací prádlo a podstoupit zdlouhavou rekonvalescenci. Dalším důvodem, proč tato varianta není příliš v oblibě, je to, že po ní zůstávají jizvy.

Není-li kůže povislá v tak velkém rozsahu, jistě se vyplatí zvážit i moderní neinvazivní alternativu tzv. thermage. Jedná se o metodu založenou na principu radiofrekvence, kdy se zkracují elastická a kolagenní vlákna. Kůže sama „poskočí“ a celkově se vypíná.
Výsledek je sice viditelný hned, ale celkového efektu se dosáhne po 4 až 6 měsících. Aby zůstala kůže v „dobré kondici“, doporučuje se proceduru opakovat jednou za 5 let.

Rubriky Hubnutí