„Prášky na hubnutí mě málem zabily,“ říká anorektička poté, co zhubla 25 kg

Zdá se, že prášky na hubnutí jsou velkým tématem, na které bohužel neupozorňují pozitivní výsledky, ale vážné následky. Po smrti 21leté Eloise Parry, která užívala „podezřelé“ prášky s toxickou látkou se objevil další případ.

Tentokrát se jedná o 20letou Amber Girling, která se právě po úmrtí Eloise rozhodla otevřeně promluvit o užívání těchto prášků na hubnutí. Jedná se o velmi silný příběh, který naštěstí neskončil tragicky.

Užívala 90 tablet týdně

Vše začalo v 17 letech, kdy se Amber stala terčem nelichotivých poznámek od spolužaček, prestože vážila pouze 57 kg. To vyústilo v problémy s příjmem potravy.

Začala držet diety a třikrát týdně cvičit. Nepřineslo to však očekávaný výsledek a proto se rozhodla vyzkoušet prášky na hubnutí. Zanedlouho už polykala na 90 tablet týdně, které si koupila přes Interne i v běžných obchodech.

Brzy však začala trpět bolestmi žaludku a její kůže se zbarvila do žluta. Pomohla jí až starší setra Demi, která ji zavezla do nemocnice, kde si vyslechla, že trpí poruchou příjmu potravy a závislostí.

ambernemocnice

Po 5 měsících na specializované klinice se její váha vrátila do normálu a prášků se od té doby nedotkla.

Nebezpečné prášky DNP

I Amber užívala nechvalně proslulé prášky s názvem „DNP“, které obsahují látku 2,4-dinitrofenol. Tato chemikálie je však určena pro průmyslové využítí.

A následky jejího užívání nejsou nikterak banální. Otravu lze poznat ze želudeční nevolnosti, zvracení, zčervenání pokožky, bolestí hlavy či nepravidelného srdečního rytmu. Ani nižší dávky však nejsou bezpečné, protože z dlouhodobého hlediska mohou vést např. k šedému zákalu, kožním lézím či problémům s nervovou soustavou.

dnp

Úřady, včetně Interpolu, nyní varují, že požití této látky může skončit kómatem i smrtí. To dokazuje tento případ i další, které byly v posledních měsících medializované.

„Téměř jsem přišla o život. Chtěla bych, aby si to lidé dvakrát rozmysleli, než se uchýlí k práškům na hubnutí.“ říká Amber.

Kam dál?