Web Analytics

Proč je obvod pasu důležitější než váha?

Někdo se váží, někdo se měří, někomu stačí pouze pohled do zrcadla. Každý z nás se hodnotí jiným způsobem, ale to může vést i mylnému dojmu, že je vše v pořádku. Nové poznatky nám však ukazují, že nemusíte mít extrémně vysokou váhu, abyste měli zvýšená zdravotní rizika.

Obecně existují 2 typy postav. Jednou je „hruška“, kterou mají především ženy, kdy se tuk ukládá především dole (boky, zadek), ale horní část těla je relativně štíhlá. Oproti tomu je „jablko“, kdy jsou hubené novy v kontrastu s tukem, který se hromadí v oblasti břicha, typické pro mužský „pivní pupek“.

Značí metabolický syndrom

Ačkoliv je nadměrné množství tuku vždy na obtíž a doprovází ho často zdravotní problémy (klouby, výdrž, riziko rakoviny atd.), tak ten na břiše je o něco horší. Břišní tuk je spojen se specifickými obtížemi, které se označují jako tzv. metabolický syndrom.

Zahrnuje cukrovku 2. typu, onemocnění jater, vysoký krevní tlak a onemocnění srdce. Tuk se totiž nemusí ukládat pouze pod kůží, ale může být přímo vevnitř, kde se drží okolo orgánů, což je skutečně nebezpečné.

Proč váha nestačí?

I dnes, ve 21. století, se spoléháme pouze na základní měření. Kromě váhy sem patří i BMI. Můžeme samozřejmě zjistit, že máme nadváhu či obezitu, ale výsledek je pouze přibližný. Až jedna šestina lidí, kteří se tímto způsobem snaží určit svůj stav, získá chybný výsledek.

Jak se samotnou váhou, tak s poměrem váhy a výšky, se můžeme za určitých podmínek dostat do rozmezí „dobrý výsledek“ a nabýt dojmu, že máme vše pod kontrolou. Přesto nám však mohou hrozit zvýšená rizika, která vychází z vnitřního tuku.

Více informací: Vnitřní tuk: Není vidět, ale škodí!

Obvod pasu určuje riziko lépe

Stále více se doporučuje měřit obvod pasu, který mnohem lépe koreluje se zdravotními riziky. Riziko metabolického syndromu se zvyšuje s každými 5 centimetry, které naměříme navíc.

Mít „zdravou váhu“ již dávno nestačí. Váhu můžete mít zcela normální a břicho nijak zvlášť velké, takže nebudete předpokládat, že by zde mohlo být nějaké riziko. BMI může být samo o sobě v normě, ale pokud nepřidáme i obvod pasu, tak není možné přesněji určit, zda je vše v pořádku.

Ještě lepší je samozřejmě nechat se změřit pomocí bio-impedanční analýzy, kdy speciální váha pomocí slabého elektrického výboje dokáže zjistit přesný podíl tělesného tuku. Lze tak odhalit i počínající problémy právě s tukem okolo orgánů. Nevýhodou je, že je potřeba navštívit např. nutriční poradnu, kde takové váhy mají.

Rubriky Hubnutí