Web Analytics

Pšenice: Je to skutečně zabiják hubnutí?

Pšenice je obilovina, jejíž zrna používáme jako potravinu, krmivo i surovinu. Má velkou výživnou hodnotu a proto je to v Evropě základní surovinou pro výrobu např. pečiva či těstovin. Jenže v posledních letech je velkým trendem se pšenici vyvarovat.

Někteří odborníci ji pokládají za ten největší dietní prohřešek a vybízí k „životu bez pšenice“. Stejně tak ale najdeme i ty, kteří nevidí důvod, proč bychom se měli pšenice vzdávat pokud to nevyžaduje náš zdravotní stav. Kde je tedy pravda? Zabíjí snad pšenice snahy všech, kteří hubnou?

Pšenice horší než cukr

Americký doktor Wiliam Davis před lety přišel s revoluční dietou, která měla být skvělým způsobem, jak se zbavit nadbytečných kil i špatného zdravotního stavu. To vše jen jednoduchým krokem – vyřazením pšenice z jídelníčku. I když pro někoho taková změna může být poměrně náročná…

Pšeničná jídla totiž vyvolávají produkci inzulínu a to vede k přibírání na váze. Pšenici označil za „drogu“, která když se z jídelníčku odstraní, tak dojte nejen ke zhubnutí, ale i zlepšení nálady, soustředění i spánku. Stačí pár týdnů. Stejně tak by to mělo mít pozitivní vliv na diabetes.

Odborníci před tím varují

Není to však pouze samotná pšenice. Ještě více se v hubnutí uchytila strava bez lepku. Tedy bílkoviny, která se nachází nejen v pšenici, ale i ječmenu či žitu. Bezlepková dieta je obvykle určena lidem, kteří trpí celiakiíStále více lidí však začalo držet bezlepkovou dietu, aby zhubli.

Kromě hubnutí své rozhodnutí zdůvodňují i tím, že tak vyřeší problémy s nadýmáním či bolestmi břicha. Jenže to podle lékařů a odborníků na výživu nemá žádný význam.

Zdravý člověk by si měl s lepkem bez problémů poradit. Důležité je, aby byla strava bohatá na vlákninu. Uvedené obtíže nemusí vůbec souviset s lepkem, zde je potřeba odborné vyšetření. Vyřazení obilovin totiž může mít i riziko sníženého příjmu vitamínů skupiny B, vlákniny a minerálních látek. Paradoxně tak může docházet naopak k únavě či podrážděnosti.

Britská dietetická asociace navíc upozornila i na skutečnost, že řada lidí při bezlepkové dietě vybírá nevhodné potraviny. Svému tělu pak dopřávají mnohem více tuků, takže si při hubnutí vůbec nepomohou. Lepší cestou je konzumace s mírou.