Web Analytics

Sam za půl roku změnila svůj život i tělo

Šest měsíců se vám může zdát jako relativně krátká doba, která uplyne ani nevíte jak, ale může stačit k tomu, abyste změnili svoji postavu i život. 24letá Sam z Los Angeles přesně toto dokázala.

Nyní patří k mnoha dalším, kteří svým výkonem a životním stylem inspirují na Instagramu. Můžete se tam podívat na řadu srovnání jejího těla „před a po“, ale také se dočíst její životní příběh.

Pokud si říkáte, že toho máte hodně, máte to těžké a na takové hubnutí není čas, pak vás Sam vyvede z omylu. Její příběh rozhodně nezačíná nijak oslnivě. Ve Velké Británii dokončila školu a během roku se stěhovala pětkrát. Rodinné drama, bez zaměstnání a představy, co v takové situaci dělat.

27 WEEKS OF BBG ? Alright lovelies since I'm sneaking in a #transformationtuesday picture real late tonight and its already hump day in majority of the world, I thought I would do a back progress pics… ?? Terrifying is a good word to describe my feelings about sharing this part of me. I mean I technically am revealing a whole new side with you… the back side ?? which includes revealing my ? progress, but (no pun unintended) I will admit that during the last week I have noticed a slight shift in my rumpadump area and well… I'm sort of feeling really excited about it ? I never really cared about my booty gainz or lack there of – mostly because I've just been trying to tone everything (*come on natural waistline and curves you can do it*)… But hey, a little more perkiness in the rump is cool. Actually I think perkiness is an awesome word to describe my entire BBG progress/transformation! I feel so much happier, lighter and perkier than I did 27 weeks ago! I've seriously been smiling so much more & really trying to keep the bad days to a minimum, and just a reminder – it's okay to have off days! We all do! The brain works in mysterious ways ? But enough seriousness…there was already way to much of that with last weeks #bbgprogress picture! So I won't make this one to long (she says as she continues to write a page more)… I'll just end you with this… YOU ARE ALL BEAUTIFUL, AMAZING HUMAN BEINGS! Thank you @kayla_itsines & @tobi_pearce for creating this community! I don't know where I'd be mentally or physically if it wasn't for you all! I seriously sit in wonder on the reg on how'd I get so lucky being a part of such an encouraging and wonderful community! I'm in this for the long haul! This isn't a diet or a fad, it's LIFE! SO LIVE IT! Also YOLO, and yes I still say YOLO on the reg as well because it's true! YOU ONLY LIVE ONCE, so embrace your awesomeness and #liveagreatstory ??

A photo posted by Sam | BBG W30 (@wanderlust.sam) on

Rozhodně není snadné se s takovou situací vypořádat, ale Sam to zvládla. Rozhodla se udělat zásadní změnu, vytyčit si cíle. Nechtěla nikomu nic dokazovat, ani chvilkové zlepšení, ale změnu pro život.

Začala sice se změnou jídelníčku na 12 týdnů, ale i přes úspěchy pokračovala ve zdravém životním stylu. I proto se mohla po půl roce svého snažení pochlubit proměnou, o které sní mnoho lidí.