Web Analytics

Shodila polovinu své hmotnosti (bez drastické diety!)

Carli Jay z australského Sydney si vždy užívala život naplno. Nijak ji neomezovalo ani to, že ve svých 28 letech vážila 127 kg a byla tedy skutečně „morbidně obézní“. Asi nikdo by nevěřil, že 2 roky poté bude mít pouze polovinu své hmotnosti a zdravý životní styl.

Impulsem k tomu, aby se svojí váhou začala něco dělat bylo, když pracovala v Londýně. Jednoho rána se probudila s nepříjemným pocitem, kdy jí brněla pravá ruka a v boku cítila, jakoby tam měla špendlíky. Uvědomila si, že je to právě nadbytečnými kily. Během spánku se některá místa špatně dokrvovala.

Rozhodla se tedy pustit do hubnutí a změnit svůj životní styl, který zahrnoval přísun 4 000 kalorií za den. Místo toho, aby se litovala, začala dělat první kroky k tomu, aby měla správnou váhu. Nevsadila na žádné zázračné diety či přípravky, ale na „obyčejné“ cvičení, vyváženou stravu a lepší péči o sebe.

View this post on Instagram

🏆🎉💥It really is true, if you want something bad enough and make all efforts to get there you will achieve that goal no matter what. 🏆🎉💥So i'm pretty damn proud to be able to say yesterday marked the moment I hit my big goal of loosing half my body weight – exactly 2 years gone and 140lbs lost.🏆🎉💥 . . At the end of Feb in 2014, despite being rather happy with my size 24 dress size I knew i needed to do something for my health so I set myself a goal to loose half my 280lbs body weight (127kgs) 💪🏽💪🏽And so for the last 2 years, every day I have worked so god damn hard for what I wanted to achieve 🚴🏼🚴🏼 spending numerous hours in the gym, cycling 1000s of miles, walking up hills, attempting to run… lifting kilo after kilo, counting calories, drinking gallons of water, sacrificing time with friends for sleep, eating endless amounts of healthy food, appreciating who I am, and going about my journey day after day……And I don't regret one bit of that, it was all completely worth it!! 💯💯So being able to say today I've done it is the most amazing feeling, but also knowing I did this all on my own with no help or assistance is what I wanted to prove, YOU can do this! 🙌🏽🙌🏽What some people might not know about me, is that I live alone, not a partner spuring me on, my immediate family in another country and just a handful of good friends here supporting me I have done this all on my own whilst working a 50 hour a week day job. 😁😁So no matter how long it takes you or how you have to get there, just know you can achieve your goals if you really want to!! No excuses, no days off, no short cuts and under no circumstances should you ever give up – if you want it bad enough it's yours for the taking!! 🏅🏅

A post shared by Miss Carli Jay 🇬🇧🇦🇺 (@misscarlijay_healthyliving) on

Začala s cvičením 10-20 minut každý den, postupně zvyšovala na 40 minut atd. Po 2 letech se jí podařilo splnit její vytyčený cíl – zhubnout polovinu své hmotnosti. Svoji cestu však dokumentovala na Instagramu a stala se inspirací pro ostatní, kterým ukázala, že stačí jen vytrvalost a snaha k tomu, aby dokázali změnit svoji postavu.