Web Analytics

Co jsou spalovače tuků?

Spalovače tuků jsou vyhledávanou skupinou přípravků, které používají nejen sportovci. Jejich cílem je stimulovat metabolismus tak, aby rychleji/lépe/efektivněji odbourával již existující tukové zásoby, které jsou nežádoucí nejen u vrcholových sportovců.

Existuje celá řada různých účinných látek a stovky různých přípravků, které obsahují jednu či více těchto látek. Řada z nich je skutečně efektivní podporou, která může pomoci a efekt je podložen vědeckými poznatky.

UPOZORNĚNÍ!
Jistě vás zajímá odpověď na otázku, zda vám tyto přípravky skutečně pomohou či se jedná o vyhozené peníze…

Jedná se pouze o podpůrný prostředek! I přesto, že některé přípravky uvádí, že je možné s jejich pomocí hubnout bez změny stravy a fyzické aktivity, tak to nemusí fungovat každému. Raději proto berte tyto doplňky jako „něco navíc“ ke změně jídelníčku a cvičení, co může urychlit proces hubnutí.


1.

Stimulační spalovače

Mezi nejúčinnější spalovače tuků patří ty, které stimulují centrální nervový systém a mají termogenní účinek. Metabolismus se zrychlí a zvýší se také tělesné teplo, to je princip jakým pomáhají spalovat tukové zásoby.

Aby bylo možné je bezpečně užívat, je samozřejmě potřeba mít dobrý zdravotní stav. U některých látek je potřeba dbát na vhodně načasované dávkování, protože potlačují únavu a mohou tak narušit spánkový režim.

KofeinSynefrinTaurinForskolinZelený čaj

kofeinKofein

Kofein je známým stimulantem, který většina lidí konzumuje v kávě či energetických nápojích. Kromě silného povzbuzujícího účinků a oddálení únavy, má i pozitivní vliv na metabolismus tuků. Vstřebání kofeinu „odstartovává“ proces nazvaný lipolýza, kdy jsou odbourávány tuky uložené v tukových buňkách. Mastné kyseliny se vyplavují do krevního oběhu a tvoří se ketony (viz Ketóza).

Některé doplňky, které kofein obsahují:

Synefrin chemická strukturaSynefrin

Ovoce rostliny Citrus aurantuim (u nás známá jako hořký pomeranč) obsahuje látku, která je podobná efedrinu a pseudoefedrinu. Obě tyto látky se používali dříve jako podpora hubnutí, ale vedlejší účinky znemožnily užívat je v doplňcích stravy.

Synefrin je středně silný stimulant, který funguje podobně jako kofein. Navyšuje množství využitelné energie, potlačuje chuť k jídlu a zrychluje bazální metabolismus. Zvýšená termogeneze pomáhá spálit více tuku, v klidovém stavu i při pohybu.

Jako jedna z mála látek byl synefrin testován v klinických studiích i na lidech. Žádné závažné vedlejší účinky nejsou známy a proto je považován za účinnou a efektivní náhradu zmíněných látek.

Některé doplňky, které sinefrin obsahují:

Taurin chemický strukturaTaurin

Společně s kofeinem a cukrem je taurin základem energetických nápojů. Běžně se používá k lepší regeneraci a zvýšení energie, ale své místo má i v oblasti hubnutí.

Na buněčné úrovni zlepšuje fungování metabolismu a pomáhá tak spalovat více tuku. I když není úplně typickým spalovačem, můžete využít jeho schopnosti prevence úbytku svalové hmoty, ke které dochází při rychlém hubnutí.

Studie potvrzují pozitivní účinky při hubnutí nejen u myší, ale i u lidí. Taurin zároveň zvyšuje citlivost těla na inzulín a podporuje syntézu bílkovin.

Některé doplňky, které taurin obsahují:

Forskolin chemická strukturaForskolin

Forskolin je extrakt z rostliny Coleus Forskohlii (česky kopřivy indické), který se získává z kořene. Je to jedna z velmi známých látek v oblasti hubnutí, která se i v dnešní době hojně objevuje na trhu.

Princip fungování je založen na stimulaci produkce hormon-senzitivní lipázy, tedy enzymu odbourávajícího tuk. Stimulace fungování štítné žlázy je ovšem bez lékařského dohledu značně nebezpečné. I proto je tato látka v doplňcích stravy v ČR zakázaná. Bohužel i přesto se můžete setkat s prodejci, kteří tyto nebezpečné přípravky volně prodávají.

Forskolinu se tedy raději ve volném prodeji zcela vyhněte!

Zelený čaj šálek a konvičkaZelený čaj

Zelený čaj má u nás stále pověst zdravého nápoje, který má až zázračné účinky. I přesto, že skutečně obsahuje celou řadu bioaktivních látek, které našemu tělu prospívají, a mohou být prevencí řady onemocnění, nelze jeho moc přeceňovat.

Vědci ovšem dobře ví, že pravidelné pití zeleného čaje, nebo užívání extraktu, může být při redukci hmotnosti velmi vhodnou podporou. Kromě menšího množství kofeinu obsahuje antioxidant EGCG, který aktivně podporuje metabolismus.

Podobně jako u kofeinu, i zde se látky podílí na uvolněné tukových buněk do krevního oběhu. Aktivní látky navíc zvyšují efekt hormonů, které se podílejí na spalování tuku. Během cvičení navíc pití zeleného čaje pomáhá více spalovat.

Existuje-li tedy nějaký skutečně zdravý a bezpečný spalovač tuků, pak je to zelený čaj. Účinky sice nemusí být tak silné, ale jako podpora nejen hubnutí, ale celkového zdraví, je to neocenitelná.


2.

Lipotropní spalovače

Tato skupina spalovačů tuků má výhodu především v tom, že jsou to látky pro lidské tělo bezpečné. Účinek tkví v ovlivňování využitelnosti tuků v organismu a tím pádem i rychlejšími spalování. Na rozdíl od stimulantů však nemusí být citelné jejich působení a účinek lze očekávat spíše v dlouhodobém horizontu.

Látky z této kategorie se tak typicky objevují v různých kombinacích s dalšími typy spalovačů, aby zvýšily jejich účinnost a bylo dosaženo synergického efektu.

L-karnitinCLAOmega-3

L-Carnitine chemická strukturaL-karnitin (L-Carnitine)

Karnitin patří celosvětově mezi nejprodávanější spalovač tuků. Vybrat si můžete z desítek různých přípravků, množství i tekuté/práškové formy. Od sportovců se jeho užívání přesunulo k lidem, kteří drží redukční diety a chtějí vidět výsledek rychleji.

Jedná se o aminokyselinu, která dokáže zvyšovat přísun kyslíku a spalování tuku, především v oblastech, které jsou procvičované. Usnadňuje přenos mastných kyselin do mitochondriální membrány a následnou přeměnu na energii. Tělu je tato látka vlastní, takže není opodstatněné se obávat nějakých vedlejších účinků při správném užívání.

To, co vede k rozhodování, zda užívat L-Carnitin jako polovina profesionálních sportovců, jsou názory odborníků. I když se považuje za účinný spalovač tuků, tak podle některých záleží na načasování dávkování, ale setkat se lze i s názory, že tělo si dokáže tuto aminokyselinu vytvořit v dostatečném množství a suplementy tak nemají žádný účinek. I proto se možná dobře prodávají především doplňky, které kromě L-Carnitinu obsahují ještě další účinné látky, které mají 100% ověřené účinky.

Některé doplňky, které L-Carnitine obsahují:

CLA

Celý název je „konjugovaná kyselina linolová“ a jedná se o zdravý tuk, který patří do skupiny omega-6 mastných kyselin. Jedná se o jeden z moderních spalovačů, který je alternativou především k L-Carnitinu. Najdeme ho však přirozeně i v hovězím mase a mléčných výrobcích.

CLA se ujímá jako pomocník při odbourávání tukových zásob. Kromě zrychlení metabolismu se však jako zajímavý efekt jeví tzv. noční spalování tuků. Někteří odborníci předpokládají i lepší spalování v oblasti břicha, proto je CLA považováno za prevenci jo-jo efektu.

Mimo účinků na metabolismus podporuje tato látka i růst svalové hmoty. Pravděpodobně má však pro lidský organismus mnohem komplexnější význam a mohla by být i účinnou prevencí řady civilizačních chorob (např. rakovina).

Některé doplňky obsahující CLA:

Omega-3

Boom omega-3 mastných kyselin byl několik let nazpět. Dnes již každý ví, jak moc jsou právě tyto tuky zdraví prospěšné. I když se nejedná o typické látky, které by byly určeny pro redukci hmotnosti, jejich příjem může být ku prospěchu.

Omega-3 mají mimo jiné vliv na citlivost těla vůči inzulínu. Takto mohou efektivně pomáhat proti „návalům“ chuti, které mnohé z nás dohání k nočním svačinkám a nezdravému jídlu. Zároveň podporují odbourávání tukových zásob a pomáhají tak s přirozeným spalováním.


3.

Termogenní spalovače

Zvláštní skupinou jsou tzv. termogenní spalovače, které jsou založené na tělesném teplu. Právě tepelná energie pomáhá tělu spalovat tuky a zrychlovat metabolické reakce.

Právě látky, které do této kategorii patří jsou známé tím, že dokáží podpořit „zahřívání“ organismu. U řady z nich se navíc hovoří o tom, že není potřeba vyvinou fyzickou námahu a přesto budou tuky mizet. Jako vždy ale platí, že toto nefunguje každému a lepší je spoléhat se na kombinaci s nějakým cvičením/sportovní aktivitou.

HCAKapsaicinZázvorProteiny

HCAHCA

Exotická rostlina Garncinia Cambogia poskytuje látku HCA, která se stále více objevuje v přípravcích určených na hubnutí. Samotná garcinie má mnoho pozitivních účinků a obsahuje např. významné množství vápníku a vitaminu C.

Extrakt ze slupek obsahuje kyselinu hydroxycitronovou, která ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů v lidském těle. Zároveň dokáže navozovat pocit sytosti a je tedy vhodným doplňkem pro všechny, kteří mají problém s přejídáním.

Studie prokazují, že HCA dokáže bránit ukládání tuků do tukových buněk, a zároveň snižovat ukládání tuků v játrech. Mimo to pomáhá přeměně sacharidů z potravy na zásobní glykogen a glukózu. Společně s aktivací procesu termogeneze se tak jedná o poměrně komplexnější účinek.

Některé doplňky obsahující HCA:

Kapsaicin

Chilli papričky jsou známé nejen tím, že dokáží být pořádně pálivé, ale také tím, že pomáhají spalovat tukové zásoby. Obsahují totiž látku kapsaicin, což je alkaloid.

Je sice dráždivý, ale kromě toho má celou řadu pozitivních účinků o kterých možná ani nevíte. Dokáže pomáhat při léčení celé řady nemocí, od trombózy, křečových žil až po srdeční arytmii. Pro nás je však důležité, že přispívá k vyšší krevní cirkulaci, zvýšení rychlosti metabolismu a podpoře zažívání.

Užívání právě této látky tak může pomoci snižovat pocit hladu a zároveň pořádně „zahřát“ metabolismus, aby lépe spaloval kalorie.

Některé doplňky, které kapsaicin obsahují:

Zázvor

Zázvor není pouze dobrý do čaje, účinky tohoto koření jsou mnohem všestrannější. Mimo jiné patří mezi ty potraviny, které dokáží „zahřát organismus“, aby došlo ke zrychlení metabolismu a spalování tuků.

Výhodou zázvoru je, že se dá poměrně snadno zařadit do jídelníčku, v letním i zimním období. Pokud byste však chtěli jeho účinků využívat intenzivněji, je možné zvolit i formu extraktu.

Dnes se zázvorový extrakt běžně přidává do celé řady hubnoucích přípravků a spalovačů tuků. Obvykle je zde jako jedna z mnoha účinných látek.

Některé doplňky, které obsahují zázvor:

Proteiny

Proces termogeneze lze ovlivňovat nejen doplňky stravy, ale i správnou skladbou jídelníčku. Ať už přidáním vhodných potravin (např. chilli, zázvor) nebo i tím v jakém poměru jsou zastoupeny bílkoviny, sacharidy a tuky.

Diety s vyšší obsahem bílkovin (neboli proteinové) jsou více termogennické oproti těm, které mají více sacharidů či tuků.

Proteinové diety patří v posledních letech k těm vůbec nejvyhledávanějším a o jejich bezpečnosti se hojně diskutuje. Obecně by neměly být problematické pro zdravé jedince. Velkou výhodou je, že pomocí připravených jídelníčků/hotových jídel se můžete snadno dostat do stavu tzv. ketózy, kdy jsou spalovány tukové zásoby. Bohužel se u tohoto typu diet dostavuje jo-jo efekt, protože není správně zvládnut přechod na běžnou stravu.

Populární proteinové diety:

Připravil
logoph