Web Analytics

Vše, co jste si mysleli o dietách bylo špatně!

Diety založené pouze na kontrole kalorií nefungují. Nejen s tím přichází profesor Tim Spector, expert na genetiku, ve své nové knize. Nabízí i zcela novou teorii o tom, co může za tloušťku.

Jako jeden z předních vědců na světě zkoumá obrovské množství různých bakterií, které má každý v žaludku. Právě ony mají mít velký podíl na tom, jak zdravé tělo bude. Ovlivňuje je však strava, která je přijímána.

Tajemství dvojčat

Jako specialista se Spector zaměřuje na dvojčata. Výzkum trval více než 20 let a za tu dobu sledoval na 11 000 identicky stejných dvojčat. Zkoumal informace o jejich zdravotním stavu, životním stylu a stravovacích návycích, aby odhalil, které faktory mají největší vliv.

Výsledkem je, že při zvýšení příjmu kalorií o 1 000/denně, tak i u dvojčat budou výsledky po 6 týdnech diametrálně odlišné. Může se tak stát, že jedno z dvojčat přibere 13 kg a druhé pouze 4, i přes zcela totožné stravování.

Kalorie tedy rozhodně nejsou tím, co by se dalo označit za klíčový faktor u hubnutí.

Bakterie jsou klíčové

Profesor Spector věří, že bakterie v žaludku jsou důležité. Největší vliv má mít typ a různorodost, podle toho se odvíjí zdravotní stav.

„Mikroorganismy nejsou podstatné pouze pro trávení potravy,“ říká. „Kontrolují kalorie, které strávíme a zásobují enzymy a vitamíny,“ dodává.

Oproti předkům máme pouze zlomek bakterií, které nám mají pomáhat udržovat si zdraví. Ovlivněno to může být především špatným stravováním, které neobsahuje dostatek kvalitních potravin.

Rubriky Hubnutí