Web Analytics

Zapomeňte na BMI! Nový výpočet určí zdravotní riziko

Jistě jste si už někdy v životě spočítali BMI. Populární výpočet Indexu tělesné hmotnosti je pro mnoho lidí užitečným pomocníkem, který jim napovídá, zda nemají víc kil, než by bylo zdravé. Bohužel se však jedná o velmi nepřesnou metriku, která nemusí zcela správně ukázat na zdravou váhu.

Odborníci upozorňují především na problém, kdy dva lidé se stejnou výškou a váhou budou mít stejný výsledek. Ve skutečnosti však bude mít obezitu pouze jeden z nich, protože kila toho druhého budou svalovou hmotou. BMI kalkulačka tedy zcela jednoznačně nedokáže určit, zda jsou naše „kila“ správně rozložena v těle.

Je potřeba nových vzorců

Ačkoliv je BMI nejrozšířenějším výpočtem na světě, co se váhy týče, tak rozhodně není jediným. Vznikají alternativní vzorce, které přidávají další důležité tělesné parametry, aby bylo možné určit nejen nadváhu, ale i zdravotní rizika. Jedním takovým je i „ABSI“ (A Body Shape Index neboli Index tvaru těla) a zcela nový „SBSI„.

ABSI

Už na první pohled je vzorec o poznání složitější a bez kalkulačky se neobejdete. Kombinuje totiž BMI s obvodem pasu, což podle vědců zajišťuje mnohem větší přesnost výsledku.

absi

Výhody takového vzorce jsou poměrně jasné:

  • Je přesnější oproti samotnému BMI
  • Zohledňuje nejproblémovější partii – břicho
  • Upozorní na nebezpečný viscerální tuk
  • Určuje míru rizika spojeného s nemocí či úmrtím
Věk Hodnota pro muže Hodnota pro ženy
30 0,079 0,077
40 0,081 0,078
50 0,083 0,079
60 0,084 0,081
70 0,085 0,083
80 0,088 0,085

Máte-li hodnotu nižší než v tabulce, pak je výsledek dobrý. V opačným případě se riziko spojené s obezitou zvyšuje.

SBSI

Zcela nejnovějším výpočtem, který je podobný předchozímu, je tzv. SBSI (Surface-based Body Shape Index). Ten zahrnuje i měření obvodu celého trupu, což je podstatně náročnější, než u samotného břicha. I proto nelze očekávat, že by se stal masově rozšířeným měřením pro domácí použití.

Rubriky Výzkumy